آشنایی با شغل و رشته متخصص بیهوشی

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل و رشته متخصص بیهوشی

انجام هر عمل جراحی نیازمند وجود فردیست که بیمار را از دردهای حین و یا حتی بعد از عمل جراحی خالص کند و درد عمل جراحی را برای بیمار به حداقل و یا صفر برساند. در این صورت است که بیمار تن به عمل جراحی داده و درمان می شود. در غیر این صورت کم تر کسی است که عمل جراحی را برای خود قبول کند. به همین دلیل است که باید افرادی در زمینه بیهوشی تحصیل کرده و مهارت های لازم را در جهت بیهوشی و یا بی حسی بیماران کسب کند. در این مطلب به معرفی متخصص بیهوشی و بررسی وظایف و مهارت های ایشان می پردازیم.

متخصص بیهوشی کیست؟ 

پزشک عمومی است که چهار سال را در زمینه تخصصی بیهوشی سپری کرده و شایستگی لازم را برای کار در رشته بیهوشی کسب نموده است. متخصص بیهوشی برای ایجاد بی دردی و بی حسی در بیماران موجود در اتاق عمل فعالیت میکند. آن ها بعد از عمل جراحی باید وضعیت قلبی عروقی و تنفس بیمار را در اتاق ریکاوری پایش کنند و در صورتی که وضعیت بیمار ثابت و نرمال شد، در برگه ریکاوری اجازه ترخیص از اتاق ریکاوری و انتقال به بخش را برای بیمار می نویسند. اگر فکر می کنید متخصصین بیهوشی به جز اتاق عمل محل کار دیگری ندارند، سخت در اشتباهید. این فرد علاوه بر اینکه در ایجاد بی دردی و یا بیهوشی بیمار در حین عمل نقش دارد، باید در هنگام بی حسی یا بیهوشی بیمار، وضعیت قلب و عروق و سیستم تنفس بیمار را پایش کند و همچنین با مشاهده مقدار خونریزی، تشخیص دهد که بیمار به تزریق خون نیاز دارد یا خیر. علاوه بر این، متخصصان بیهوشی می توانند در فرایندهای درمانی در مراقبت های ویژه و نیز در بیمارانی که درد دارند مانند بیماران سرطانی و در بیماری های مفاصل مداخله کرده و نقش موثری در کاهش درد بیماران داشته باشند. اگر فردی دچار ایست قلبی ریوی شد، نیز این متخصصین بیهوشی و دستیاران آن ها هستند که بیمار را تحت احیای قلبی ریوی، نجات می دهند. متخصصان بیهوشی می توانند در رشته های درد، بیهوشی جراحی اعصاب و قلب و اطفال و مراقبت های ویژه فوق تخصص بگیرند. بنابراین بر خلاف تصور عامیانه و سادهای که از متخصصان بیهوشی میشود دامنه و حوزه کاری آنها بسیار هم وسیع است و امکان تخصص گرفتن در امور مختلف را نیز دارند. برای مثال همواره همه نوع بیهوشی نمیتواند به یک طریق صورت گیرد. جراحی مغزی را در نظر بگیرید که ده ساعت طول خواهد کشید. در طول این ده ساعت نیاز است تا متخصص بیهوشی حضور داشته باشد. احتمال بر هم خوردن وضعیت بیهوشی همواره وجود دارد از طرفی ممکن شرایط جسمی فرد در خطر باشد. متخصصان بیهوشی در طول فرآیند جراحی همه این موارد را ارزیابی میکنند.

استخدا منشی خانم در سنندج

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدا منشی خانم در سنندج

تحصیلات متخصص بیهوشی 

برای این که متخصص بیهوشی شوید، ابتدا باید دوره پزشکی عمومی را بگذرانید. سپس با گذراندن دوره چهار ساله تخصص بیهوشی، می توانید به عنوان یک متخصص بیهوشی در بیمارستان مشغول به کار شوید. دوره های فوق تخصص بیهوشی شامل فلوشیپ، مراقبت های ویژه، فلوشیپ اطفال، فلوشیپ بیهوشی مغز و اعصاب، فلوشیپ طب تسکینی، فلوشیپ درمان اعتیاد، فلوشیپ بیهوشی قلب، فلوشیپ پیوند عضو داخل شکمی می باشند. هر یک از این تخصص ها کار ویژه خاصی را انجام میدهد که معمولا بنا به ضرورت در همه بیمارستان ها نیز مورد نیاز است. در حال حاضر در بیمارستان های پیشرفته تفکیک بیشتری صورت میگیرد. این تفکیک به منزله بهبود فرآیند کار و سلامت بیماران صورت گرفته است. معمولا امکانات و رتبه بیمارستان ها نیز به دلیل چنین تفکیک هایی بهبود پیدا میکند.

مهارت های متخصص بیهوشی 

- یک متخصص بیهوشی باید مهربان و دلسوز بوده و با مهربانی و دلسوزی با بیمار برخورد داشته باشد و بتواند با بیمار به راحتی ارتباط درمانی مناسب برقرار کند

- متخصص بیهوشی باید اعتماد بیمار را به طرق مختلف و در مراحل مختلف درمانی به دست آورد

- متخصص بیهوشی باید با افراد مختلف کادر درمانی هماهنگ باشد و توانایی مدیریت را در این کار گروهی داشته باشد.

- باید بتواند در سریع ترین زمان ممکن، بهترین تصمیم را برای بیمار بگیرد - با همه مواد بیهوشی چه قدیمی و چه جدید، آشنا باشد

- مانند همه افراد تیم درمانی، حس مسولیت پذیری باالیی داشته باشد، به خصوص که در این جا، مسئله حیات مطرح است.

وظایف متخصص بیهوشی

متخصص بیهوشی وظایفی را برعهده دارد که در زیر به آن ها اشاره میکنیم. عمده این وظایف ها ممکن است در همه پزشکان نیز مشترک باشد اما دلیلی بر اشاره نکردن به آنها وجود ندارد.

- لازم است متخصصین بیهوشی پرونده بیمار را به دقت ببینند و مورد بررسی قرار بدهند

- همه اطلاعات را راجع به وضع بیمار از او بپرسد

- هر آن چه که لازم است بیمار در جریان آن باشد را در اختیارش قرار دهد

- با حرف زدن بتواند بیمار را آرام کند 

- بیمار را برای بیهوشی و عمل جراحی آماده کند. بیمار باید توسط متخصص بیهوشی در کلینیک بیهوشی از نظر سن، جنس، بیماری های زمینه ای ویزیت می شود. برای او آزمایش هایی را نوشته تا وضع بیمار قبل از انجام عمل جراحی معلوم و مشخص گردد.

- البته در موارد اورژانسی دیگر وقتی برای بررسی وضعیت بیمار و سوال پرسیدن از او نمی ماند و بیمار باید سریعا تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

- بیمار را قبل از عمل جراحی بی حس و یا بیهوش کند

- وقتی بیمار از عمل جراحی و بیهوشی فارغ می شود، به اتاق ریکاوری یا بهبودی منتقل می گردد. مسئول این اتاق متخصصین بیهوشی می باشند و اجازه ترخیص بیمار از ریکاوری و انتقال به بخش را آن ها می دهند.

- ممکن است لازم باشد درد بعد از عمل را هم کاهش دهد

- دردهای حاد و مزمن بیماران را کاهش دهد و کنترل کند

- هنگام مداخلات درمانی پر درد، با روش های بی حسی و بی دردی درد بیماران را کاهش دهد بنابراین همانطور که متوجه شدید وظایف متخصص به طور کلی بر دو گونه است اول وظایف عملی است که برای بیهوشی بر عهده دارد و یا نظارت بر روند به هوش آمدن بیمار و دیگری بیشتر جنبه اخالقی و انسانی را دارد که متخصص با براقراری رابطه موثر با بیمارش تلاش میکند از وضعیت او آگاهی یابد. معمولا چنین پزشکانی هم باعث آرامش بیمار میشوند و هم برای دقایقی غم و اندوه همراهان را کم میکنند.

آینده شغلی و بازار کار متخصصین بیهوشی 

به دلیل این که انجام عمل جراحی به متخصص بیهوشی نیاز دارد و عمل جراحی همچنان ادامه خواهد داشت، پس به حضور متخصص بیهوشی همچنان نیاز خواهیم داشت که باعث می شود آینده این رشته دیگر جای نگرانی نداشته باشد. حتی خود این رشته می تواند زمینه اشتغال داشته باشد. هر روزه دستگاه ها و مواد و وسایل جدیدی در فیلد بیهوشی ساخته شده که می کوشند سختی کار را برای این متخصصین به حداقل رسانیده و وضعیت بیمار را با دقت و بدون خطا مانیتور کرده و از استرس شغلی آن ها بکاهد. همان طور که قبال گفتیم متخصصین بیهوشی می توانند در کلینیک درد هم مشغول به فعالیت شوند و با فلج کردن اعصاب در ناحیه ای که درد می کند و دردش قابل درمان نیست، به آرامش و زندگی بهتر بیمار کمک کند. در حال حاضر این روش در بسیاری از نقاط جهان کاربرد دارد و معمولا افراد در کشور ما آگاهی چندانی نسبت به آن ندارند. بنابراین متخصصین بیهوشی در حوزه های زیادی میتوانند مشغول به کار شوند چرا که تا عمل هست بیهوشی نیز نیاز است. در حال حاضر حتی نسبت به گذشته بیهوشی کاربرد بیشتری نیز پیدا کرده است. هم تعداد عمل ها افزایش یافته و هم مواردی که قبلا با بی حسی انجام میشدند در مواردی در حال خاضر با بیهوشی صورت میگیرد. همچنین این پزشکان در سطوح دیگری نیز میتوانند فعالیت کنند برای مثال در بخش مراقبت های ویژه که بیماران به پایش سیستم تنفس و قلبی عروقی نیاز دارند، هم می توانند اشتغال یابند.

درآمد متخصصین بیهوشی

میزان درآمد افراد مسلما به پشتکار و علاقه آن ها بستگی دارد و سهم عظیمی در موفقیت شغلی آن ها خواهد داشت. متخصص رشته بیهوشی هم متناسب با میزان علاقه و موفقیت شغلی می تواند درآمد متوسط تا عالی داشته باشد. درآمد آن دسته از متخصصین بیهوشی که در مراکز درمانی دولتی مشغول به کارند، با توجه به قوانین حقوق دولتی بهداشت و درمان خواهد بود که متوسط سی میلیون در ماه است. اگر متخصصین بیهوشی در مراکز خصوصی فعالیت دارند، درآمدشان بر حسب مهارت و تجربه می باشد. بنابراین یکی از بهترین رشته های پزشکی که نسبت به سایر رشته ها نیز سختی چندانی ندارد اما درآمد بسیار مناسبی دارد متخصص بیهوشی است. با توجه به گسترش روزافزون ای رشته و همچنین تخصصی شدن آن باید به تمام فارغ التحصیلان این رشته قول آینده کاری بسیار مناسبی را داد. بنابراین اگر تلاش کنید و بتوانید رتبه خوبی در کنکور کسب کنید، و همچنین برخی از دشواری های تحصیل در این رشته را بگذرانید میتوانید در آیندهای نه چندان دور علاوه بر به دست آوردن یک جایگاه مناسب اجتماعی درآمد بسیار مطلوبی نیز دریافت کنید. البته این شغل بی دردسر هم نخواهد بود. برای مثال باید شرایط بیهوشی همواره سنجیده شود. چرا که ممکن است تزریق اشتباهی صورت گیرد و یا متخصص در انتخاب ماده بیهوشی اشتباه کند و یا شرایط بدنی و جسمی بیمار نادیده گرفته شود. همه این موارد میتواند یک اتفاق هولناک را رقم بزند.

در کنار این موضوع سختی های دیگری نیز وجود دارد. برای مثال فرض کنید بیماری در حین جراحی هوش خود را به دست آورد. در صورتی که متخصص قادر نباشد بهترین تصمیم را در سریع ترین زمان ممکن بگیرد عواقب بسیار زیادی برای بیمار و پزشک خواهد داشت.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی