آشنایی با شغل فیزیوتراپ

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل فیزیوتراپ

همه ما نام فیزیوتراپ ها را شنیده ایم. پزشکی که معمولا بعد از دیدن کارش علاقمند شده اید اطلاعات بیشتری در موردش کسب کنید. از نظر بسیاری کار فیزیوتراپ ها بسیار آسان است و از سوی دیگر افرادی معتقد هستند یک فیزیوتراپ خوب قادر است تا معجزه کند.

اما کار فیزیوتراپ ها نه معجزه است و نه آنقدر سهل که بسیار فکر میکنند. فیزیزتراپی چه انجام دادنش و چه تحصیل در این رشته بسیار دشوار است. کار آن ها شناخت بدن است. فیزیوتراپ ها آنقدر نسبت به بدن و اندام های حرکتی آشنا میشوند که قادرند تا از کار افتادگی اندام افراد را درمان کنند. در ادامه یادداشت به بررسی وظایف، هدف، معرفی رشته فیزیوتراپی، مهارتهای لازم برای انجام این کار، درآمد و خالصه هر آن چه به این شغل مرتبط میشود خواهیم پرداخت. اگر اطلاعات موثقی در این خصوص نیاز دارید ما را تا پایان مطلب دنبال کنید.

استخدام پزشک در یاسوج

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام پزشک در یاسوج

معرفی رشته فیزیوتراپی

فیزیوتراپی از زیرمجموعه های رشته پزشکی می باشد. هدف از کار در این رشته بازگردان توان حرکتی و جسمی به افرادی است که بر اثر حادثه ای توان بدنی خود را از دست داده اند. فیزیوتراپی از دو کلمه فیزیو و تراپ تشکیل شده است که به صورت کلی معنای فیزیوتراپی، یعنی درمان فیزیکی می باشد. در این رشته جهت درمان مریض از دارو ها و قرص های شیمیایی استفاده نمی شود و درمان با استفاده از دستگاه های مختلف و تمرینات وزشی صورت میگیرد.

هدف از فیزیوتراپی

هدف از درمان به روش فیزیوتراپی این است که از پیشرفت بیماری جلوگیری شود، همانطور که می دانید برخی از بیماری ها مانند سکته قلبی ممکن است باعث ناتوان شدن فرد در حرکت اندام ها شود و فرد نتواند کار های خودش را به تنهایی انجام دهد، هدف از فیزیوتراپی کمک به این افراد جهت مستقل شدن در کار ها و کم شدن عوارض بیماری شان می باشد. بنابراین فیزیوتراپی راه درمان مناسبی برای افرادی است که در گذشته قادر به انجام اموری بوده اند اما به دلیل بروز بیماری هایی مانند سکته، تصادف، شکستگی و غیره در حال حاضر توانایی های سابق خود را به خوبی به دست نیاورده اند.

مهارت مورد نیاز برای رشته فیزیوتراپی

فاکتور اصلی برای انتخاب این رشته علاقه است. افرادی که در این رشته فعالیت دارند باید بتواند ارتباط موثر و خوبی را با بیماران برقرار کند و بیمار بتواند به آن ها اعتماد کند و شرح حال دقیقی از خود ارائه دهد. این کار نیاز به صبر و حوصله ی فراوانی دارد . علاوه بر این فردی که این رشته را انتخاب میکند باید قدرت بدنی لازم را داشته باشدکه بتواند به بیمار کمک کند اندام هایش را حرکت دهد. فیزیوتراپ باید کار با دستگاه های مختلفی که برای فیزیوتراپی استفاده می شود را بلد باشد و بتواند کارش را به درستی انجام دهد. البته در جریان تحصیل این موارد به آنها آموزش داده خواهد شد اما از آن جا که معمولا ممکن است بهبود وضعیت بیماران طولانی باشد و در مدت کوتاه نتوان بیماری را خوب کرد بنابراین بهتر است تا افرادی که دارای روحیه بالا و صبر هستند وارد اینکار شوند. چرا که معمولا بیمارانی که با این شغل آشنا نیستند همواره نسبت به پیشرفت کار پرسشهایی دارند. در صورتی که پزشک قادر نباشد آنها را قانع کند قطعا موفقیتی در کارش حاصل نخواهد شد.

وظایف فیزیوتراپ

- شرح حال کاملی از بیمار بگیرد و از بیمار در مورد درد و محل آن اطلاعات کاملی بدست آورد.

- با دکتر بیمار همکاری داشته باشد

- متناسب با بیماری مریض از دستگاه های مختلف استفاده کند

- به بیمار و خانواده اش آموزش های الزم جهت انجام تمرینات ورزشی را بدهد

- در هر جلسه فیزیوتراپی تمام نتایج را نوشته و در اختیار پزشک معالج بیمار قرار دهد

- در برخورد با بیمار صبور باشد و با مهربانی و عطوفت رفتار کند عمده وظایف فیزیوتراپ به آموزشهایی است که به بیماران و خانواده آنها میدهد.

معمولا بخش کمی از کار فیزیوتراپی در منزل انجام میشود و بخش زیادی باید توسط خود بیمار و یا خانواده او صورت بگیرد. بنابراین پزشک باید با برقراری ارتباط موثر با بیمار و همراهش آموزش ها و نکات لازم را به او یادآوری کند. در کنار این موضوع فیزیوتراپ باید با پزشک معالج بیمار در ارتباط باشد. اطلاعاتی در خصوص میزان و پیشرفت ناتوانی میتواند به آنها کمک کند تا راه بهتری را در پیش بگیرند و مسیر درمان را بسیار کوتاهتر و یا واقع بینانه تر کنند. میزان درآمد فیزیوتراب درآمد فیزیوتراب با توجه به محلی که کار می کند متفاوت است، برای مثال اگر در بیمارستان و مراکز دولتی کار کند درآمد مشخص و ثابتی دارد اما اگر علاوه بر بیمارستان مطب نیز داشته باشد درآمد آن بسیار بیشتر است. برای افزایش درآمد در این رشته از راه تاسیس مطب بهتر است مطب را در شلوغ ترین جای شهر انتخاب کنیم و با پزشکان مختلف مانند پزشکان ارتوپدی و مغز و اعصاب ارتباط برقرار کنیم تا آن ها مریض هایشان را که لزوم به فیزیوتراپی دارند به مطب ارجاع دهند. در حال حاضر بیماران مختلفی به فیزیوتراپ مراجعه میکنند که هر یک از آنها مشکلات خاصی دارند و جلسات زیادی نیز باید برای درمان مراجعه کنند همین موضوع در کنار دستمزد و ویزیت نسبتا بالای این کار باعث شده است درآمد فیزیوتراپ ها بسیار زیاد شود.

به طور کلی عوامل زیر در درآمد فیزیوتراب موثر می باشد

- محل کار - اگر مطب دارد، مطب در چه شهری و با چه امکاناتی است

- چقدر برای مطب خرج کرده است و چه مقدار وسایل خریداری کرده است

- اخلاق و برخورد فیزیوتراب با بیماران و دانش و تجربه آن در بهبود بیماری کسانی که دارای مدرک فیزیوتراپی هستند می توانند در مکان های مختلفی مانند بیمارستان، هلال احمر، مراکز توان بخشی و غیره کار کنند. این افراد علاوه بر کار کردن در این مراکز می توانند بعد از بدست آوردن چند سال سابقه مطب فیزیوتراپی نیز تاسیس کنند. برای تاسیس این مرکز در مرکز استان ها که شلوغ و پر رفت و آمد است داشتن حداقل ۶ سال سابقه کار الزامی و برای تاسیس مرکز در شهرستان های دیگری غیر از مرکز استان حداقل ۳ سال سابقه کافی در نظر گرفته میشود. از آن جا که درآمد کار مستقل بسیار مناسب است توصیه میشود فیزیوتراپ ها به صورت مستقل فعالیت کنند. البته برای این کار باید هزینه زیادی نیز صرف کنید. هزینه خرید یا اجاره مطب، استخدام نیرو، خرید تجهیزات که عمدتا هم گرانقیمت هستند از حداقل های این کار محسوب میشود. مزیتی که کار کردن در مطب دارد این است که پزشکان خود اقدام به تعیین ساعت کاری مطب میکنند و از این طریق بسیاری از محدودیت ها و مشکلات را حل میکنند اما افرادی که در مراکز دولتی کار میکنند باید به صورت شیفتی و در تمام ساعات شبانه روز حضور داشته باشند.

تاسیس مرکز فیزیوتراپی و هزینه های تاسیس آن

با وجود شرایط کاری در قسمت های مختلف مانند بیمارستان، کلینیک و غیره اما برخی از افراد برای کسب درآمد بیشتر تمایل دارند یک مرکز فیزیوتراپی را تاسیس کنند. برای تاسیس این مرکز، اولین سوالی که ممکن است ذهن شما را مشغول کند هزینه های لازم برای تاسیس و شرایط لازم برای دادن مجوز است. برای تخمین هزینه ها عوامل مختلفی مانند شهری که در آن می خواهید مطب را تاسیس کنید و نوعی خدماتی که قصد دارید ارائه کنید تعیین کننده هستند اگر قصد دارید خدمات پیشرفته ای ارائه کنید نیازمند دستگاه های مجهز و پیشرفته می باشید که این کار هزینه های زیادی را می طلبد. برخی از دستگاههای فیزیوتراپی بیش از صد میلیون تومان قیمت دارند. مجوز تاسیس مرکز فیزیوتراپی به کسانی داده می شود که دارای تحصیلات کارشناسی و بالاتر در زمینه فیزیوتراپی باشند علاوه بر این افراد پزشک متخصص فیزیوتراب نیز می تواند برای تاسیس این مرکز اقدام کند. پزشک متخصص فیزیوتراب کسی است که علاوه بر گرفتن مدرک عمومی پزشکی، تخصص خود را در زمینه فیزیوتراپی گرفته است.

فیزیوتراپ چه کسی است؟

فیزیوتراپ کسی است که با استفاده از دستگاه و کمک به بیمار جهت انجام حرکات ورزشی حداکثر توان خود را به کار می برد که بیمار بتواند قدرت تحلیل رفته خود را به دست آورد. رشته فیزیوتراپی شامل انواع مختلفی مانند الکتروتراپی و هیدروتراپی و مکانوتراپی است. الکتروتراپی به معنای استفاده از امواج برای درمان بیماری ها است. در حال حاضر در همه کشورهای جهان از این مورد برای رفع بیماری و بازگرداندن شرایط سلامتی افراد استفاده میشود. خوشبختانه این مورد در کشور ما نیز به سرعت در حال گسترش است. هیدروتراپی به معنای استفاده از آب جهت درمان بیماری می باشد. شاید از نظر بسیاری یک روش سنتی باشد اما به تعبیری نمیتوان آن را سنتی نامید و این نوع معمولا طرفداران بسیار زیادی نیز دارد. مکانوتراپی به معنای استفاده از وسایل و دستگاه ها جهت درمان بیماری می باشد. یکی از پیشرفته ترین انواع فیزیوتراپی است که معمولا بیشترین استفاده را نیز دارد. معمولا در همه مطبها نیز از این روش استفاده میکند.

فیزیوتراپی در منزل

برخی از افرادی که نیاز به فیزیوتراپی دارند نمی توانند برای انجام تمرینات فیزیوتراپی به مطب مراجعه کنند، برای حل مشکل این افراد دستگاه های فیزیوتراپی قابل حملی وجود دارد که فیزیوتراپ خودش با دستگاه به منزل اشخاصی که توان رفتن به فیزیوتراپی را ندارد می رود. این کار نیز درآمد بسیار بالایی دارد. البته افراد زیادی هستند که تلاش میکنند خودشان کار فیزیوتراپ را انجام دهند. اکیدا این کار را توصیه نمیکنیم. برخی تصور میکنند که کار فیزیوتراپ بسیار ساده است و خوشان اقدام به انجام حرکاتی مشابه میکنند اما پزشک با توجه به داده هایی که دارد و همچنین واکنش هایی که صورت میگیرد کار فیزیوتراپی را انجام میدهد و نمیتوان بدون تخصص این کار را انجام دهد مگر اینکه به توصیه پزشک باشد.

ارتقاء مدرک در رشته فیزیوتراپی

فیزیوتراپی نیز مانند رشته هایی مانند پرستاری امکان ارتقاء مدرک به کارشناسی ارشد و دکتری را دارد. برای ادامه تحصیل در فیزیوتراپی رشته هایی مانند آناتومی، فیزیولوژی، تشریح و غیره وجود دارد. طول مدت تحصیل برای گرفتن مدرک کارشناسی ۴ سال و برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد دو سال می باشد. بعد از گرفتن مدرک کارشناسی در صورت تمایل داشتن می توان طرح را در یکی از بیمارستان های دولتی گذراند. طرح در رشته فیزیوتراپی اجباری نیست و اختیاری می باشد. البته گذراندن دوره طرح فرصت طالبی و مناسبی برای کسب تجربه و کسب درآمد است. بنابراین دانشجویان فیزیوتراپی یک مزیت خوب نیز نسبت به دیگر رشته های پزشکی دارند و آن اختیاری بودن طرح است. همواره یکی از دغدغه های دانشجویان پزشکی گذراندن طرح آموزشی است که احتمالا محدودیت هایی نیز برای آنها ایجاد میکند. البته همواره افراد در جریان این طرح ها تجربه بسیار مناسبی کسب میکنند اما همواره اختیار یک مزیت محسوب میشود.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی