آشنایی با شغل تکنسین رادیولوژی

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل تکنسین رادیولوژی

تکنسین رادیولوژی همان کارشناس پرتو شناسی است که از زیر مجموعه های رشته پزشکی محسوب میشود. هدف از این رشته شناسایی بیماری های مختلف با استفاده از عکس برداری میباشد. پرتوی مورد استفاده برای عکس برداری پرتوی ایکس می باشد. کارشناس پرتو شناسی باید شیوه کار کردن با دستگاه های مختلف را بداند و هنگام کار نیز نکات ایمنی را طبق اصول رعایت کند. کارشناس پرتو شناسی الزام است هنگام کار از لباس های مخصوصی که دارای پوشش و محافظ هستند استفاده نماید تا کم تر در معرض اشعه قرار بگیرد و سلامتیش به خطر نیافتد.

خیلی از افراد به اشتباه فکر می کنند تکنسین رادیولوژی همان رادیولوژیست است، اما بهتر است بدانید که این دو رشته با یکدیگر تفاوت دارند و رادیولوژیست پزشکی است که تخصص خود را در زمینه رادیولوژی گرفته است. افرادی که در این حرفه مشغول هستند مخصوصا افرادی که در بیمارستان کار می کنند باید در کار خود سریع و تند و تیز عمل کنند، چون در بیمارستان همیشه شرایط مساعد نیست و گاهی ممکن است موقعیت های اضطراری پیش آیند که حال عمومی بیمار خوب نباشد و در صورت تعلل جان بیمار به خطر بیافتد. هرچند سابقه عکس برداری در کشور ما قدمت چندانی ندارد اما اولین باری که از عکس برداری برای شناسایی بیماری ها استفاده شد در میدان جنگ و از بدن سربازان بوده است. این نوع عکس برداری البته دقت چندانی نداشته است اما برای تشخیص برخی شکستگی ها مورد استفاده بوده است. در حال حاضر عکس برداری با دستگاه های فوق پیشرفته برای امور مختلفی مورد استفاده است تا جایی که احتمالا هر بیماری که برای پزشک قابل شناسایی نباشد توصیه به عکس برداری میکند. البته عکس برداری برای مشخص کردن میزان بیماری و یا شکستگی نیز بسیار کارآمد است. کارشناسان پرتوشناسی که رسمی هستند به دلیل سختی کارشان و اینکه در معرض پرتو می باشند معمولا زود تر از رشته های دیگر پیراپزشکی باز نشسته می شوند. به همین دلیل بسیاری معتقد هستند که ورود به این شغل بسیار خطرناک است. هر چند این افراد به درستی به این موضوعات را طرح میکنند اما خطرناک بودن این رشته به این معنا نیست که افراد نباید به سمت این شغل بروند چرا که در صورت رعایت اصول ایمنی کمترین خطری متوجه آنها نخواهد بود. بنابراین در پاسخ به علاقمندان این رشته باید گفت این شغل جذاب خطرناک است اما میتوان خطر را به صفر رساند. 

استخدام تکنسین رادیولوژی در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام تکنسین رادیولوژی در تهران

داشتن مهارت ارتباطی موثر الزاما کار کارشناس پرتو شناسی است .

معمولا اکثر افرادی که برای عکس برداری مراجعه میکنند برای اولین بار این کار را انجام میدهند، طبیعی است که با مشاهده دستگاه های مختلف برای اولین بار استرس بگیرند و دچار ناراحتی شوند. افرادی که در این شغل مشغول هستند معمولا این نکته را تایید میکنند. افراد به دلیل نکاتی که قبال شنیده اند، برخورد و واکنشی دارند اغلب همراه با ترس و اضطراب است اولین وظیفه تکنسین رادیولوژی ارتباط موثر با بیماران برای کم کردن یا از بین بردن میزان اضطراب آنهاست. کارشناس پرتو شناسی باید با خونسردی و مهربانی به مریض دلداری بدهد. مریض را با دستگاه و کاری که قرار است انجام شود و کارهای که مریض باید انجام دهد آشنا کند و سعی کند از استرس او بکاهد تا برای اولین بار بتواند عکس با کیفیت بگیرد و مجبور نشود دوباره عکس گرفتن را تکرار کند. معموال تکرار عکس برداری برای بیماران بسیار خطرناک است. کارشناس باید بیماران را با خطر تکرار عکس آشنا کند البته نه به گونه ای که زمینه استرس بیشتر را فراهم کند. جالب است بدانید در بسیاری موراد بیماران به دلیل برخورد نامناسب تکنسین رادیولوژی از عکسبرداری امتناع کرده اند. بنابراین در صورتی که می خواهید شغل بی دردسری داشته باشید این موضوع را بسیار جدی بگیرید. در مراکزی که تصویر برداری انجام می شود علاوه بر کارشناس پرتو شناسی که وظیفه گرفتن عکس و ظاهر کردن آن را دارد، پزشک رادیولوژیست هم حضور دارد. وظیفه پزشک تشخیص و شناسایی نوع بیماری با توجه به عکس گرفته شده است. که یادداشت دیگری این شغل را هم به تفصیل معرفی خواهیم کرد. کارشناس پرتو شناسی برای عکس برداری ابتدا به اردر پزشک توجه می کند و با توجه به اردر پزشک عکس برداری را انجام می دهد. چون با توجه به نوع مشکل عکس برداری متفاوت می باشد. آشنایی با اردر یکی از مهم ترین وظایف کارشناس است بسیاری معتقدند که بعد از توانایی کار با دستگاههای مختلف مهمترین چیزی که عالقمندان به این شغل باید یاد بگیرند روشهای توجه به اردر پزشک است. انواع عکس برداری شامل سی تی اسکن، ام آر آی، ام آر وی، چست ایکس ریت و... است. هر یک از این عکس ها به تجویز پزشک برای بیمار استفاده میشود که کارشناس باید در گرفتن آنها تبحر و تجربه کافی را داشته باشد. توضیح هر یک از این موارد در موضوع این مقاله نیست اما آشنایی با آن از وظایف تکنسین رادیولوژی است.

ساعت کاری و محل کار کارشناس پرتو شناسی

ساعت کاری کارشناس پرتو شناسی با توجه به محل خدمتش متفاوت است، برای مثال افرادی که در بیمارستان مشغول به کار هستند سه نوبت کاری صبح و عصر و شب باید در بیمارستان حضور داشته باشند، اما در مراکز دیگر که خصوصی است معموال شب ها و روز های تعطیل، نیازی به حضور ندارند. بیشتر تکنسین رادیولوژی نیز در بیمارستانها استخدام میشوند و معمولا افرادی که قصد ورود به این شغل را دارند باید توانایی کار در بیمارستان را داشته باشند. معمولا این شغل مراجعه کننده بسیار زیادی دارد. با توجه به این که در بسیاری از بیمارستانها خصوصا در شهرستانها این دستگاها به صورت محدود هستند و تعداد مراجعان نیز زیاد است عموما تمام وقت تکنسین مشغول به فعالیت است و جای استراحت چندانی باقی نمیماند. در حالی که بسیاری از افراد نیز در کلینیکها و یا مراکز خصوصی تکنسین رادیولوژی هستند و کار آنها به مراتب راحت تر است چرا که معموال تقسیم کار بهتری در این مراکز صورت گرفته و تکنسین بیشتری نسبت به مراجعه کنندگان وجود دارد در حالی که در بیمارستانها بیماران بسیار زیاد هستند و تکنسین کم. بنابراین افرادی که در این رشته تحصیل کرده اند و یا تخصصی به دست آورده اند میتوانند در تمام مراکزی که تصویر برداری انجام میشود مانند درمانگاه ها و کلینیک ها و مراکز رادیولوژی خدمت کنند.

مهارت های الزم برای کار کردن به عنوان تکنسین رادیولوژی

- توجه و دقت زیاد در کار

- مطالعه کتاب های مختلف متناسب با علم روز

- توانایی برقراری رابطه موثر با بیمار را داشته باشد.

- اطلاعات جامع و کاملی نسب به آناتومی بدن داشته باشد و در عمل نیز بتواند جایگاه قسمت های مختلف بدن را تشخیص دهد.

- طرز کار با دستگاه های مختلف را بلد باشد.

- برخی از عکس برداری ها مانند ام آر آی و ام آر وی به دو شکل با تزریق ماده حاجب و بدون تزریق ماده حاجب انجام می شود، کارشناس پرتو شناسی باید تفاوت این دو را بلد باشد و کارش را با دقت انجام دهد.

بنابراین همانطور که متوجه شدید مهارت های تکنسین رادیولوژی در دو سطح عمومی و تخصصی قرار دارد و نمیتوان ارزش گذاری بر این سطوح داشت. یعنی به همان اندازه که آشنایی با ماده حاجب اهمیت دارد، برقرای ارتباط موثر با بیمار نیز حائز اهمیت است.

تحصیلات مورد نیاز برای ورود به شغل کارشناس پرتو شناسی

اولین فاکتور برای انتخاب این رشته بعد از رتبه کنکور علاقه می باشد. فردی که علاقه مند است این رشته را انتخاب کند باید بعد از قبول شدن در کنکور و آوردن رتبه مناسب هنگام انتخاب رشته، رشته تکنسین پرتو شناسی را انتخاب کند. در صورت قبولی در دانشگاه مربوطه و پاس کردن واحدهای مورد نیاز به مدت 4 سال و گرفتن مدرک دانشگاهی با توجه به شرایطش میتواند مشغول به کار شود. در ضمن این رشته شرایط ارتقا مدرک به کارشناسی ارشد و دکتری را نیز دارد. لازم به ذکر است که بدانید بعد از گرفتن مدرک باید به مدت 2 سال طرح اجباری خود را در بیمارستان دولتی بگذرانید. این مدت فرصت خوبی برای کسب تجربه می باشد البته از تمامی مزایا مانند حقوق و بیمه نیز بهره مند می شوید.

کارشناس پرتو شناسی و اشعه

شاید یکی از عواملی که شما را از انتخاب این رشته منصرف کند کاربرد اشعه در این حرفه است، به شما اطمینان میدهیم که در صورت رعایت تمام نکات ایمنی و استاندارد اشعه برای شما مشکلی ایجاد نمی کند و بابت این مسئله نگران نباشید. همانطور که در ابتدای متن نیز اشاره کردیم بسیاری از افراد به دلیل ترس از عوارض اشعه این رشته را انتخاب نمیکنند و یا بسیاری از خانواده ها به دلیل عدم آگاهی از این موضوع مانع حضور فرزندانشان در این شغل و حتی تحصیل در این رشته میشوند. در حالی که این شغل در حال حاضر در ابعاد وسیع تری نیز در دنیا وجود دارد و بسیار هم مورد توجه افراد است.

فرصت شغلی ومیزان درآمد کارشناس پرتو شناسی

کارشناس پرتو شناسی به دلیل موقعیت کاری در مراکز خصوصی و دولتی مختلف بازار کار خوبی دارد. افرادی که میخواهند در این رشته ادامه تحصیل بدهند فقط میتوانند دانشگاههای دولتی را برای تحصیل انتخاب کنند به همین دلیل تعداد افرادی که در این رشته فارغ التحصیل میشوند خیلی کم تر از رشته های دیگر میباشد و این مسئله نیز باعث بهتر شدن موقعیت شغلی این رشته شده است. افزون بر کار کردن در این مراکز کارشناس پرتو شناسی با سرپرستی رادیولوژیست میتوانند یک مرکز تصویر برداری را تاسیس کنند، اما برای تاسیس این مرکز حضور 5 نفر الزامی میباشد. این کار هزینه ی بالایی دارد اما درآمد خوبی دارد. به همین دلیل نیز بسیاری از افرادی که در این رشته تحصیل میکنند افرادی کار کردن در بیمارستانها و یا مراکز خصوصی میاندیشیند و تلاش میکنند خود با توجه به تخصص و علمی که دارند مراکز پیشرفتهای ایجاد کنند که هم درآمد بسیار زیادی دارد و هم جایگاه اجتماعی خاصی به آنها میدهد. میانگین درآمد این شغل با توجه به محل خدمت تفاوت دارد. میزان درآمد در بیمارستانهای دولتی مشخص است ولی در مراکز خصوصی متفاوت می باشد و در حالت کلی نمی توان درآمد مشخص و ثابتی را برای این شغل در نظر گرفت. در صورتی که افراد بتوانند هزینه های لازم برای تاسیس یک مرکز پرتوشناسی و رادیولوژی را تامین کنند انتظار درآمدهای چند ده میلیونی در ماه چندان گزاف نیست. در صورتی که تخصص و مهارت ویژهای در عکسبرداری داشته باشند نیز در صورت استخدام در مراکز خصوصی درآمد مناسبی و گاه بیش از سه میلیون تومان نصیب آنها خواهد شد. اما در بیمارستانها معمولا درآمد این افراد با توجه به سیاستهای خاص هر بیمارستان و تعرفه های ثابت مشخص میشود البته که مکان تغییر همواره وجود دارد. 

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی