آشنایی با شغل پیک موتوری

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل پیک موتوری

افراد بسیار زیادی در حال حاضر در شغل پیک موتوری مشغول به کار هستند. شاید بی دلیل نباشد اگر بگوییم تنها شغلی که به راحتی و همواره میتوان آن را انتخاب کرد پیک موتوری است. سایت های کاریابی را باز کنید و کلمه پیک موتوری رو جستجو نمایید با آگهی های بی شماری برای استخدام در این شغل روبه رو میشوید.

پیک موتوری ها هم از لحاظ هزینه و هم به دلیل سرعتی که در انجام امور دارند در همه شهرها مورد استفاده هستند. خصوصا در شهر های بزرگ و کلانشهرها به دلیل ترافیک زیادی که وجود دارد هم صاحبان مشاغل و هم افراد مایل اند تا خدمات خود را به آنها بسپارند. در حال حاضر نیز با نرم افزارهای الو پیک و اسنپ راحت تر از گذشته میتوان به موتوریها دسترسی پیدا کرد. این شغل بسیار ساده است. داشتن یک موتور و توانایی رانندگی اولین ملزومات ورود به این کار به حساب می آید حتی بسیاری از شرکتها خود موتور سیکلتهایی نیز برای افراد در نظر گرفتهاند و تنها به دنبال استخدام راننده هستند. در حال حاضر بسیاری از افراد به دلایل زیادی چون فراهم نبودن کار و یا حتی علاقه وافری که موتور سواری دارند این شغل را انتخاب کرده اند. اما چگونه میتوان دردسرهای این کار را به حداقل رساند؟ چه مشکلاتی پیش روی پیک موتوریها وجود دارد؟ چه خطراتی آنها را تهدید میکند؟ درآمد پیک موتوری در شرکت هایی مانند الو پیک و اسنپ بیشتر است یا کار برای فروشگاه ها و رستوران ها؟ کرایه و دستمزد پیک ها به چه صورت محاسبه میشود؟ و سوال آخر این که در کدام شهرها میتوان درآمد بهتری از راه پیک موتوری به دست آورد؟

استخدام پیک موتوری

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام پیک موتوری

 موانع و مشکلات پیک موتوری ها 

برای بررسی بهتر موانع و مشکلات پیک موتوری ها باید حتما این شغل را برای مدتی کوتاه هم که شده انجام داده باشید. ابتدا این موضوع را بررسی کنیم که چه مکانهایی از پیک موتوری استفاده میکنند. در حال حاضر رستوران ها بیشترین تعداد استخدام پیک موتوری را دارند. سفارشات غذا از مراکز تهیه غذا و رستورانها بسیار زیاد است. افراد که دلیل مشغله کاری و یا آلودگی هوا و غیره نمیتوانند خارج از خانه یا محل کار خود غذا صرف کنند، معمولا از پیک موتوری استفاده میکنند. در کنار رستورانها فروشگاهها هستند. در نظر بسیاری از افراد به زودی فروشگاهها جای رستورانها را در خدمات غیر حضوری پر خواهند کرد. علاوه بر فروشگاههای مواد غذایی، فروشگاههای تامین قطعات، فروشگاههای اینترنتی، کتابفروشی ها و بسیاری از مراکز دیگر نیز خدمات خود را از طریق پیک موتور به مصرف کنندگان میدهند. حضور فروشگاه ها و شرکت های فوق با مشکلات و موانعی نیز روبه رو است. برای مثال پیک موتوری هایی که برای رستوران ها کار میکنند اغلب را مشکل دیر رسیدن به محل رو به رو هستند. افراد معمولا هنگام سفارش غذا توقع دارند تا غذای آنها بلافاصله به صورت گرم تحویل داده شود. اما تهیه و بسته بندی غذا به کنار ممکن است زمان زیادی نیز برای رسیدن به محل صرف شود و این موضوع گاها با برخورد مشتری رو به رو میشود. در موارد دیگری نیز به دلیل تکان بیش از حد موتور ممکن است به ضرف غذا آسیب برسد و افراد هم معمولا نسبت به این موضوع حساس هستند. هر چند میتوان این مشکلات را به حداقل رساند اما با وجود باکس های متنوعی که پیک ها استفاده میکنند کماکان این مشکلات وجود دارد. تصادف پیک موتوری ها بسیار شایع است. متاسفانه در محلها شلوغ پیک ها از طریق الینهای بی ار تی و یا در جهت خالف مسیر خودروها رانندگی میکنند تا مسیر کوتاه تری را انتخاب کرده باشند و این موضوع همواره برای آنان خطر ساز است. بسیاری ممکن است در جریان این تصادفات جان خود را نیز از دست بدهند. یکی از مشکلات دیگر پیک موتوری ها پیدا نکردن محل تحویل سفارش است. در صورتی که در شهرهای شلوغی چون تهران کار کنید احتمالا با مشکلاتی در پیدا کردن آدرس نیز روبه رو میشوید. بسته به اینکه سفارش شما چیست مشکلاتتان نیز بیشتر خواهد شد. برای مثال فرض کنید که سفارش غذایی را باید تحویل دهید اما مکان مورد نظر را پیدا میکنید همین کافی است تا هم هزینه غذا را پرداخت کنید و هم به دلیل شکایت سفارش دهنده جریمه شوید. توقیف موتور از دیگر مشکلات پیک موتوری هاست. اگر به انبار موتورهای توقیفی سر زده باشید با شهر موتورها رو به رو شده اید. همه این موتورها از سطح شهر جمع آوری شده اند و بسیاری از آنها نیز پیک موتورها هستند. بسیاری از شرکتها و رستورانها شرایطی را برای پیکها در نظر میگیرند به همین دلیل نیز رفع توقیف پیک موتوری ها معمولا به دلیل اعمال آن شرایط، زودتر صورت میگیرد اما در صورت توقیف، شما چند روزی و شاید هم بیشتر بیکار خواهید بود و صاحب کارتان نیز با مشکل رو به رو خواهد شد. روزهای سرد، روزهای گرم. هر دو شکل برای پیک موتورها کسل کننده است. البته به دلایل زیادی معمولا روزهای سرد خطرناکتر هم هستند. اگر در زمستان هم به خیابان بروید شاهد پیک موتوری ها خواهید بود که با تجهیزات متفاوت تری کماکان به انجام کار خود مشغول هستند. رانندگی با موتور و در سرمای زمستان علاوه بر این که بسیار خطرناک است بی نهایت کسل کننده خواهد بود. خطر تصادف، خطر بروز بیماری و بسیاری مشکلات دیگر همواره در کمین رانندگان موتور خواهد بود.

چگونه یک پیک موتوری بدون دردسر باشیم؟

- خودتان موتور بخرید و از وسایل دیگران استفاده نکنید

- حتما گواهینامه داشته باشید

- از کاله ایمنی و دستکش استفاده کنید

- موتور خود را بیمه کنید

- از سلامت فنی موتور آگاه باشید

- حداقل لوازم اولیهای که برای تعمیر موتور وجود دارد را به همراه داشته باشید

- سعی کنید در محل کار خود یک تعمیرگاه سیار داشته باشید

- به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام بگذارید

- مسیرهایی را انتخاب کنید که کامال به آن آشنا هستید بسیاری از افراد وقتی میخواهند وارد این شغل شوند به سمت مراکزی میروند که فقط نیاز به راننده دارند.

هر چند این موضوع نیاز آنها را به موتور سیکلت بر طرف خواهد کرد اما امانتداری در جاده و خیابان چندان جایز نیست و خطراط بیشماری دارد. هر گاه موتور سیکلت دچار مشکل شود مسئولیت آن بر عهده شماست و حتی ممکن است کارتان به مراجع قضائی کشیده شود. برای مثال فرض کنید موتور دزدیده شود. چه جوابی برای کارفرما خواهید داشت؟ احتمالا بیش از 50 درصد موتور سواران گواهینامه ندارند به همین دلیل نیز بسیاری از شرکت ها شرط داشتن گواهینامه را برداشته اند. اما احتمال بروز یک تصادف، و یا توقف توسط پلیس هر لحظه وجود دارد. هزینه اخذ گواهینامه موتور در حال حاضر بسیار ناچیز است و اگر واقعا شما راننده هستید مشکلی نیز برای امتحان نخواهید داشت بنابراین وارد این شغل نشوید مگر آن که گواهینامه داشته باشید. با توجه به این که بسیاری از افراد فاقد گواهینامه هستند شرکت ها و فروشگاه ها نیز از افراد دارای گواهینامه استقبال میکنند و احتمالا آنها را در اولویت قرار خواهند داد. ایمنی خود را بالا ببرید. استفاده از کلاه ایمنی مزایایی بسیار زیادی دارد. در هنگام تصادف از شدت حادثه بسیار خواهد کاست. از طرف دیگر خیال شما را از مواجهه با پلیس راحت خواهد کرد. در کنار کلاه سعی کنید تجهیزات الزام دیگری چون شمع موتور و چراغ و ملزومات ساده اما ضروری را به همراه داشته باشید. فرض کنید در منطقهای دچار مشکل میشوید در صورت نداشتن چراغ ادامه رانندگی به معنای مواجهه با مرگ است و در صورتی که نخواهید ادامه دهید ساعتها وقت خود را تلف کرده اید. به همین دلیل علاوه بر به همراه داشتن تجهیزات همیشه باید از سلامت فنی موتور سیکلت خود اطمینان حاصل کنید. لطفا به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام بگذارید! هیچ شکی وجود ندارد که موتوری ها بزرگترین ناقضان قانون هستند و خواهند بود و شاید از نگاه عدهای این جمله رعایت قانون بسیار کلیشه های باشد. در نگاه بسیاری موتور سیکلت ها به دلیل توانایی که در نقض قانون دارند بیش از سایر وسایل مورد استفاده هستند. اما کافی است چند مورد را در نظر بگیرد. اگر پلیس موتور را شما در حال انجام تخلف توقیف کند و شما فاقد گواهینامه و بیمه باشید، حداقل بیست روز طول میکشد تا بتوانید موتور خود را تحویل بگیرید البته در صورتی که هزینه بیمه خود را بپردازید، جریمه ها را متقبل شوید، و فردی که دارای گواهینامه است را برای تحویل موتور خود پیدا کنید. به همین دلیل نیز بسیاری از افراد بعد از توقیف موتور قید آن را میزنند. طبق گزارشاتی که انجام شده است برای یک مسیر که به صورت عادی یک ساعت زمان نیاز است کسانی که تخلف میکنند در بهترین حالت ممکن پانزده دقیقه زودتر به محل میرسند به عبارتی اگر در روز هشت ساعت کار کنند و مداوم چنین مسیری بروند حدود یک ساعت و نیم وقت خریده اند که هر ماه چیزی بالغ بر چهل و پنج خواهد بود که نزدیک به چهار روز کاری خواهد شد. در صورتی که موتور شما توقیف شود علاوه بر این که چهار برابر حقوق آن چهار روز اضافه را باید پرداخت کنید حداقل پنج برابر آن زمان را نیز باید صرف رفع توقیف کنید. نکته آخر این بخش آشنایی به مسیر هاست. آشنایی به مسیرهای مختلف به برنامه ریزی و وقت شما بسیار کمک خواهد کرد و مشکلی نیز برای پیدا کردن آدرس نخواهید داشت. توصیه میکنیم ابتدا محل هایی را انتخاب کنید که به آنها آشنا هستید در غیر این صورت حتما به اینترنت دسترسی داشته باشید و از مسیریاب ها استفاده کنید. در حال حاضر مسیریاب ها کوچکترین مسیرها را نیز به شما نشان خواهند داد.

پیک موتوری در شهرهای مختلف و دستمزد 

آنها هر چه ترافیک بیشتر باشد استفاده از پیک موتوری نیز بیشتر خواهد بود بنابراین کسانی که به دنبال این شغل هستند شهرهای پر ترافیک بهترین گزینه هستند. استخدام پیک موتوری در تهران، اطفهان، مشهد، شیراز، تبریز و چند کلانشهر دیگر بسیار زیاد است. دستمزدها نیز به چند صورت محاسبه میشود در حال حاضر نرم افزار های مختلف پیک موتوری یاب وجود دارند که قبل از انجام خدمت یا سفر میزان دستمزد را برای شما محاسبه خواهند کرد. در کنار این ها الو پیک و اسنپ وجود دارد که طبق قاعده خاصی که دارند مبلغ مشخصی را برای مسیر ها در نظر گرفتهاند. این مبالغ با توجه به ترافیک، تغییر زمان و تغییر شرایط آب و هوایی بسیار متغیر است. کسانی که در این شرکت ها مشغول به کار هستند در صورتی که در مسیرهای مناسبی قرار بگیرند روزانه بیش از صد هزار تومان کار خواهند کرد. در رستوران و فروشگاهها نیز معمولا هزینه ها مشخص است اما آنها معمولا پیک ها را استخدام میکنند و حقوق ثابتی در نظر گرفته اند. این حقوق در تهران بیش از دو میلیون تومان بعلاوه پاداشها خواهد بود.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی