آشنایی با شغل و رشته پرستار

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل و رشته پرستار

پرستار یکی از مهم ترین کادر های بیمارستان است که نقش مهمی در مراقبت از مریض ها و درمان آن ها ایفا میکند. پرستاران قلب بیمارستان هستند و بدون آنها بیمارستان معنا و مفهمومی ندارد. از نظر بسیاری از افراد بیشترین مسئولیت و کاری که در بیمارستانها انجام میشود را پرستاران انجام میدهند بنابراین به این گواه شغل بسیار پر مشغله ایست.

جالب است بدانید که در تعیین کیفیت کار پزشک، پرستار نقش مهم و اساسی دارد. چون پزشک مریض را برای مدت محدودی میبیند و ویزیت میکند اما پرستار به صورت مداوم در تماس با مریض است و در زمانی عملکرد پزشک مشخص می شود که پرستار تمام دستورات پزشک را به طور دقیق و همانگونه که باشد با دلسوزی انجام دهد. در همین عبارات فوق احتماال متوجه چند نکته بسیار مهم شدید. دلسوزی، کار بیشتر، قلب بیمارستان اینها عباراتی است که به گزاف در خصوص پرستارها به کار نمیرود. در این یادداشت با در نظر گرفتن تمام نکات فوق تالش میکنیم تا وظایف پرستاران، مهارتها، راههای استخدام، میزان حقوق و عواملی از این قبیل را بررسی کنیم.

استخدام پرستار در سراسر کشور

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام پرستار در سراسر کشور

شرح وظایف پرستار

بعد از گذراندن تحصیلات دانشگاهی در رشته پرستاری و گرفتن مدرک، می توان شروع به کار کرد. پرستاری هم جزء مشاغلی است که طرح اجباری دارد. طرح اجباری دو سال می باشد و پرستار موظف است در طی این مدت در بیمارستان دولتی مشغول به کار شود. وظایف پرستار از این دوران طرح شروع میشود تا دوران استخدام رسمی. عمده این وظایف بدین صورت است؛

1 -حضور به موقع در محل کار. معمولا ساعتهای مشخصی برای تغییر شیفت پرستاران وجود دارد  پرستار باید راس ساعت مشخص شده به محل کار مراجعه کند. تحویل شیفت صبح ساعت هفت ونیم و تحویل شیفت عصر ساعت یک و نیم تحویل شیفت شب ساعت هفت و نیم شب می باشد.

2 -در محل کارش پوشش اسلامی را رعایت کند. معمولا بیمارستانها حساسیت زیادی به این موضوع نشان میدهند البته این مورد را نباید وظیفه نباید اما در وظایف پرستاران قرار دارد.

3 -با همکاران و بیمار و همراهانش برخورد مناسبی داشته باشد. معموال هم بیماران و هم همراهان آنها در شرایط روحی و جسمی خوبی به سر نمیبرند. پرستار موظف است تا برخورد شایستی با آنها داشته باشد تا به گونه ای باعث التیام درد و مشکالت آنها شود. معموال بیماران و همراهان آنها نیز همکاری بیشتری با پرستاران خوش اخالق و برخورد خواهند کرد.

4 -سربرگ های پرونده بیمار را کامل کند و گزارش های هر شیفت را به صورت کامل و بدون هیچ گونه خط خوردگی بنویسد. سربرگها وضعیت هر بیمار را نشان میدهد و برای ارائه به پزشک تصمیم نهایی نیز بسیار اهمیت دارد. نوشتن دقیق این سربرگها از اهمیت زیادی برخوردار است و پرستار باید حتی نکات جزئی را در آن یادآور شود.

5 -هنگام ویزیت مریضش توسط دکتر، همراه دکتر برای چک کردن اردر و گزارش شرح حال مریض حضور داشته باشد. اجرای این وظیفه بسیار به پرستار کمک خواهد کرد تا در مواقعی که پزشک حضور ندارد نیز بتواند به راحتی مشکلات بیمار را حل کند. بنابراین انجام این وظیفه کار خود پرستار را نیز راحت خواهد کرد.

6 -دارو های مریض را طبق اردر پزشک اجرا کند. پرستار باید برنامه ریزی داشته باشد و طبق دستور پزشک تمام نکاتی را که باید برای بیمار انجام دهد به دقت رعایت کند.

7 -دارو های قابل تزریق مریض را طبق دستور پزشک اجرا کند. پرستار داروهایی که پزشک اجازه تزریقش را به او سپرده است باید تزریق کند. داروهای خاصی هستند که پرستاران حق تزریق آنها را ندارند.

8 -علایم حیاتی کامل مریض را طبق روتین بخش چک کند.

9 -با دادن آگاهی به بیمار سعی در کاهش استرس مریض داشته باشد. نیازی نیست به بیمار دروغ بگویید کافی است اطلاعات الزام در خصوص سوالاتی که دارد را با آرامش برای بیمار شرح دهید. معمولا بیماران از شنیدن جواب سوالات خود خوشحال میشوند و یا حداقل آرامش بیشتری پیدا میکنند.

10 -آشنایی بیمار با تابلوی منشور حقوق بیمار. بسیار شایسته است که پرستاران بیماران را از حقوقی که دارند آگاه کنند. هر بیمار بسته به شرایطی که دارد حقوقی نیز برایش در نظر گرفته شده است. پرستاران باید بیمار و همراهانش را از این حقوق آگاه کند.

علاوه بر این ها در بین پرستاران یک بخش سرپرستار نیز وجود دارد که موظف است مشکلات پرستاران را بررسی کنید و شیفت های هر ماه را برای پرستاران بچیند. سرپرستار رابط بین پرسنل بخش و دفتر پرستاری می باشد.

سختی کار رشته پرستاری

پرستاری از جمله مشاغلی است که سختی کار بسیار زیادی دارد، بیشترین کادر بیمارستان پرستاران می باشند به همین دلیل نیاز به پرستار خیلی بیشتر از سایر رشته ها می باشد، معمولا اکثر بیمارستان ها با مسئله کمبود نیرو مواجه هستند. با وجود سختی کار در این رشته اما به دلیل نیاز شدید بیمارستان به پرستار امکان زود بازنشسته شدن معمولا وجود ندارد. هر چند که عمده پرستارانی که در بیمارستانها می بینید جوانان هستند اما این موضوع به دلیل جدید بودن بیمارستانها و افزایش نیروی آنهاست. پرستاری شغلی است که شب و روز و تعطیل و غیر تعطیل نمی شناسد و شیفت های آن به صورت شبانه روزی می باشد. فاکتور اصلی و مهم برای ماندن در این رشته علاقه است. از جمله درد سر هایی که این رشته دارد میتوان به سرو کله زدن با مریض و همراهان بیمار، اشتباهات در کار به دلیل خستگی و فشار و استرس ناشی از کار اشاره کرد. این رشته به تناسب کاری که انجام می دهد حقوق و مزایای کم تری را دریافت می کند. اکثر پرستاران را خانم ها تشکیل می دهند و این شغل برای خانم ها شغل بسیار سختی می باشد که ماندن در آن صبر و تحمل زیادی را می طلبد. بنابراین هر چند از نگاه بسیاری از افراد تحصیل در رشته پرستاری تضمینی برای آینده شغلی شماست اما درآمد نه چندان مناسب و سختی کار بسیار ممکن است محدودیتها و مشکلاتی برای شما ایجاد کند بنابراین مهمترین فاکتور در انتخابتان را علاقه در نظر بگیرید.

درآمد و بازار کار رشته پرستاری

کسانی که قبل از کنکور و تعیین رشته به دنبال شغلی هستند که به وسیله آن بتوانند آینده شغلی تضمین، درآمد متوسط داشته باشند، پرستاری گزینه خوبی است. با وجود اینکه کسب جایگاه پرستاری و وارد شدن به این رشته تالش و پشتکار زیادی را میطلبد و از طرفی وارد شدن به این حرفه زحمات و سختی های مربوط به خود را دارد و از بین رشته های کارشناسی تنها رشته ای است که می توان گفت بیکار ندارد و به قول معروف پرستار تنها شغلی است که روی زمین نمی ماند! اما درآمد یک پرستار بسته به عواملی مانند محل شغلی ، پست شغلی و ساعت فعالیت متفاوت است برای مثال پرستاری که در بیمارستان دولتی کار می کند. حقوق مشخص و ثابتی دارد اما پرستارانی که در بیمارستان خصوصی کار میکنند بسته به نوع بیمارستان درآمد متفاوتی دارند. براساس مقایسه درآمد پزشک و پرستار اختالف بسیار زیادی با یکدیگر دارند که این عادلانه و رضایتمندانه نیست، چرا که میتوان گفت درآمد پرستاران در کشور ما و سایر کشورهای اروپایی خیلی ناچیزتر است که این امر باعث مهاجرت بسیاری از پرستاران به خارج از کشور شده است. پرستاران غیر از فعالیت در بیمارستان می توانند در مراکز خصوصی، درمانگاه ها نیز مشغول به کار شوند. شرایط محیط کار پرستاران بایکدیگر متفاوت است و مسئولیت آنها نیز با یکدیگر متفاوت است، مثال پرستاری که در بخش داخلی کار میکند کار های متفاوتی نسبت به پرستاری که در بخش نوزادان کار می کند انجام میدهد. سختی کار هر بخش نیز با بخش دیگر تفاوت دارد. پرستارانی که در بیمارستان دولتی کار می کنند علاوه بر حقوقی که به صورت ثابت دریافت می کنند بسته به بخشی که کار کرده اند کارانه نیز دریافت مینمایند. در این رشته سطح طبقات کاری و پیشرفت گسترده است، به طور مثال بر اساس سطح تحصیلات و یا سابقه کار می توانند از طبقه پرستار و کار در بخش به طبقات شغلی بالاتر نظیر: مسئول شیفت، سرپرستار، سوپروایزر و حتی ریاست پرستاری که در اصطلاح به آن مترون گفته می شود ارتقاء یابد. به همین دلیل نیز احتمالا شما در بخشهای مختلفی که بیماران حضور دارند کمتر با پرستارانی که سن و سال زیادی داشته باشند رو به رو میشوید. این ارتقا شغلی علاوه بر بهبود جایگاه پرستار به درآمد وی نیز میافزاید.

شرایط ادامه تحصیل در پرستاری

پرستاری از جمله مشاغلی است که تحصیل در آن محدود به دوره کارشناسی نمیباشد و فرد می تواند مدرکش را تا کارشناسی ارشد و دکتری نیز ادامه دهد. پرستار می تواند کارشناسی ارشدش را در رشته های اطفال، داخلی، جراحی، روان پرستاری و ویژه نیز دریافت کند. ضمنا بعد از گرفتن مدرک کارشناسی ارشد و دکتری علاوه بر اینکه می تواند در بیمارستان کار کند میتواند در دانشگاه ها نیز تدریس کند و حتی به عنوان مدیر گروه و هیئت علمی در دانشگاه مشغول شود.

شیفت های پرستاران

برای پرستاران در سه نوبت صبح و عصر و شب سه شیفت برنامه ریزی شده است. شب ها ۱۲ ساعت می باشد اما به طور معمول به دلیل سختی کار شب نسبت به روز نوزده ساعت کار محاسبه میشود. معمولا بعد از گذراندن یک شیفت شب، روز بعد شیفت داده نمی شود و استراحت شب کاری برای پرستاران در نظر گرفته میشود. علاوه بر شب ممکن است به پرستاران شیفت های صبح و عصر پشت سر هم نیز داده شود که به آن النگ میگویند و ۱۳ ساعت حساب می شود. به طور کلی اگه قصد دارید آینده خود را تضمین کنید رشته پرستاری را انتخاب کنید. هم امکان پیشرفت شغلی در آن وجود دارد و هم احتمال ادامه تحصیل تا عالی ترین درجات ممکن. اما سختی کار پرستاری ممکن است در اوایل راه شما را پشیمان کند. توصیه میکنیم علاقمندان حتما قبل از انتخاب این رشته برای مشاهده فعالیت پرستاران سری به بیمارستانها بزنند و خود را به جای آنها قرار دهند. احتماال این موضوع بیشتر نیز به آنها کمک خواهد کرد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی