با چند سوال شغل مناسبتان را پیدا کنید

نوشته شده توسط

باجاب

با چند سوال شغل مناسبتان را پیدا کنید

دوست دارید در تعطیلات در ساحل دریا چه کاری را انجام دهید، دراز بکشید یا قدم بزنید؟ در یک روز تعطیل ترجیح می دهید که قفسه ی کتابی برای خودتان بسازید یا اینکه می خواهید به بررسی هزینه هایتان بپردازید و برنامه ریزی برای متعادل کردن هزینه ها و درآمدهایتان انجام دهید؟ ترجیح می‌دهید به صورت مستقل کارکنید یا عضوی از تیم باشید؟

هیچ پاسخ درست یا غلطی به سوالات فوق وجود ندارد. در واقع هر پاسخ‌ نمایان کننده ی علایق پاسخ دهنده هستند . اینکه از چه چیزی در اوقات فراغت خود لذت می برید و یا دوست دارید کاری را چگونه انجام دهید ، صرفا به علایق شما مربوط است.

روانشناسان سالها قبل دریافتند که اشتراک زیادی بین علایق افراد با کاری که انجام می دهند، وجود دارد. یعنی با کشف علایق افراد ، می توان شغل مناسب او را پیدا کرد. روانشناسان در حال حاضر به دنبال راهی برای یادگیری در مورد علایق افراد هستند.

استخدام برنامه نویس در اهواز

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام برنامه نویس در اهواز

علایق نجات بخش هستند!

استرانگ یک روانشناس است که در سال ۱۹۲۷ ، اولین فهرست علایق را ایجاد کرد . او میزان علایق افراد مختلف را اندازه‌گیری کرد و سپس با مشاغل مختلف مقایسه کرد و این لیست که به صورت ابزاری ایجاد شده است را « علایق برجسته حرفه ای »  نام نهاد.

این ابزار با گذشت زمان تغییرات زیادی کرد و حتی نام آن نیز تغییر نمود و در حال حاضر به آن « فهرست علایق برجسته(SIl)  » می گویند و به عنوان یکی از محبوب‌ترین ابزارهای خودشناسی ، که متخصصان ارتقاء شغلی از آن استفاده می کنند ، شناخته می شود. البته این تنها ابزار و پرسشنامه ی موجود در این زمینه نمی باشد . برخی دیگر از این ابزارها عبارتند از :

  • نظرسنجی شغلی Kuder
  •  جستوجوی قائم به خود
  • بررسی علایق و مهارت ها

 

چطور یک فهرست علایق ایجاد کنیم؟

مشاور حرفه‌ای یا متخصص ارتقاء شغلی ، می تواند برای شما فهرستی از علایق را برای رسیدن به یک خودشناسی آماده کند.  البته علایق صرفا یک بخش از این فهرست خواهند بود و در ایجاد آن باید تیپ شخصیتی ، استعداد و ارزش‌های کاری شما نیز در نظر گرفته شود.

فهرست علایق ، پرسشنامه ای است که شامل مجموعه‌ای از علاقه مندی ها و انزجار ها است. در این لیست مواردی مانند آنچه که برای اوقات فراغت دوست دارید انجام دهید ، فعالیت‌های کاری ، همکارانتان و موضوعات مدرسه ، بررسی و اندازه گیری می شوند . توجه داشته باشید که باید به دقت به هر پرسش پاسخ دهید تا نتایج به خود واقعی شما نزدیک تر باشد البته پاسخ غلط و نادرستی در این پرسش نامه وجود ندارد. از پاسخ صادقانه به پرسش ها نگران نباشید چرا که مشاور شما ، بر اساس پاسخ هایتان، شما را قضاوت نخواهد کرد بلکه سعی خواهد کرد شما را به درستی بشناسد .

 

زمانی که در حال پاسخ به سوالاتی که مربوط به کار است،  نگران نباشید که آیا می توانید مهارت لازم برای وظایفتان را کسب کنید یا نه . در واقع در این مرحله از برنامه ریزی شغلی نگرانی های این چنینی مهم نیستند . فقط لازم است که علایق شما شناسایی شود . در این مرحله صرفا به دنبال کشف شغل مناسب شما هستیم و صرفا باید تصمیم بگیرید که بعدا چه اتفاقی بیفتد.

 

فهم نتایج

با تکمیل فهرست علاقه مندی ها، گزارشی درباره خودتان دریافت خواهید کرد. این گزارش را با متخصصی که شما را در این زمینه هدایت می کند ، مرور کنید او می تواند به شما کمک کند که گزارش خود را درک کنید و فهرستی از مشاغل مناسب خود را پیدا کنید.

لیست مشاغل ایجاد شده، می تواند شامل طیف گسترده ای از شغل های جذاب تا نفرت انگیز برای شما باشد و نباید فراموش کنید که حتی اگر شغلی دارای بالاترین امتیاز در این لیست باشد اما لزوما به این معنی نیست که این بهترین انتخاب برای شما است.  پس قبل از انتخاب یک شغل سعی کنید اطلاعات زیادی درباره آن بیاموزید. یک شغل ممکن است به دلایل مختلفی برای شما بد باشد حتی اگر با علایق شما اشتراکات فراوانی داشته باشد.

 

فهرست علایق با کمترین هزینه

برخی از پروژه های رایگان یا بسیار ارزان وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید فهرست علایق خود را پیدا کنید و دیگر نیازی به متخصص حرفه ای نخواهید داشت. البته در صورتی که بررسی و شناخت خودتان چالش های خاصی برایتان دارد ، کار کردن با شخص دیگری می تواند اطلاعات ارزشمندی برای شما به همراه داشته باشد .

جستجوی قائم به خود  با عنوان (SDS) که توسط PAR   منتشر شد است با هزینه ی کمی به صورت آنلاین قابل دسترس است. پس از انجام این آزمایش ، گزارشی قابل چاپی حاوی لیستی از مشاغل که با برخی از علایق شما منطبق یا بسیار نزدیک است ، دریافت خواهید کرد.

O*Net  یک دستیار رایگان است که می تواند در زمینه ی یافتن علایقتان به شما کمک کند البته این صرفا یکی از چندین ابزارO * Net Online  است. این پروژه‌ توسط اداره استخدام و آموزش وزارت کار ایالات‌متحده پشتیبانی می‌شود. این پروژه به چند صورت وب ، موبایل و یا حتی چاپی قابل دسترس است.

Cruising یک ابزار خودشناسی است که توسط بسیاری از کتابخانه‌های عمومی در اختیار مشتریانشان قرار می گیرد. این ابزار نیز فرایند مشابهی دارد و با استفاده از پاسخ کاربر به سوالاتی ، لیستی از علایق را ایجاد می کند. البته این قابلیت وجود دارد که مشاغل از درون پایگاه داده Cruising  با مشاغل دیگر مقایسه و مورد بررسی قرار گیرد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی