راهنمایی انجام مصاحبه شغلی

نوشته شده توسط

باجاب

راهنمایی انجام مصاحبه شغلی

هنگامی که کارفرمایی از شما درخواست می کند که برای مصاحبه ی کاری به شرکتی بروید ، فرصت را مغتنم بشمارد . این تماس به این معنی است که کارفرما به رزومه ی شما نگاه کرده است و براساس آن رزومه ، تصمیم گرفته که شما برای کار مربوطه صلاحیت لازم را دارید . ممکن است گیج شوید " اگر کارفرما قبل از این مصاحبه ی کاری می داند که صلاحیت آن کار را دارید ، چرا به خودش زحمت انجام مصاحبه را می دهد ؟ "

مصاحبه گر چه چیزی را درباره شما می خواهد بداند ؟

احتمالا در طول مصاحبه ی کاری ،کارفرما تایید می کند که شما در حقیقت مطابق همه ی شرایط و نیاز های کار مربوطه هستید و می توانید وظایف و مسولیت های آن را انجام دهید . قبول کنید یانه ، بعضی از افراد در رزومه یشان دروغ می نویسند ( البته شما از این موضوع مسئثنی هستید ) از همین روی ، مصاحبه گر سوال هایی برای مطمئن شدن از اینکه داوطلب کار در روزمه خود  صادق بوده است ، خواهد پرسید.

البته در ابتدا احتمالا کارفرما ،  تاکید می کند که شما در آنچه که ذکر کرده اید صادق بوده اید و مهارت هایی را که در رزومه یتان عنوان کرده اید را دارا هستید. او درباره نحوه ی همکاریتان ( تمام وقت، پاره وقت و... ) سوال خواهد کرد . آیا فرد زحمت کشی هستید ؟ آیا این کار را دوست دارید ؟ و در نهایت چیزی را که کارفرما تلاش می کند آن را بفهمد این است که آیا فرد مناسبی برای این کار خواهید بود ؟ البته از همه مهم تر ، هیچ کس دنبال نیروی کاری نیست که فضای کاری شرکت را مسموم و خراب کند .

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام کارکنان رایانه و فناوری اطلاعات

 

هدف شما در مصاحبه چیست ؟

هنگامیکه به مصاحبه ی شغلی می روید ، دو هدف باید داشته باشید . هدف اول باید این باشد که به گونه ای رفتار کنید که شما را قبول کنند. شما باید کارفرما را متقاعد کنید که  گزینه ی عالی  و خوبی برای این کار هستید . احتمالا رقبایی برای کار مربوطه خواهید داشت پس باید به کارفرما ثابت کنید که بهترین فرد بین آنها، برای آن کار هستید.

هدف دوم باید این باشد که مطمئن شوید این کار برای شما مناسب است و اینکه اگر شما به این کار رسیدید ، قانع و راضی خواهید بود . همیشه سعی کنید راجع به توقعات کارفرماها چیزهایی را یاد یگیرید . تلاش کنید بفهمید که چه کارهایی را باید در آن شغل انجام دهید . نگاه اجمالی ای به پتانسیل های رقبا و همکارانتان در آن شغل بیندازید. آیا شاد به نظر می رسند ؟ سوال هایی درمورد این کار از آنها بپرسید ، اما از سوال درباره میزان حقوق و مزایای آن ها خودداری کنید ، مگر اینکه شما را برای آن کار پذیرفته باشند .

 

انواع مصاحبه های کاری

مصاحبه آزمایشی 

اولین مصاحبه با یک شرکت یا سازمان است که معمولا مصاحبه ی آزمایشی نامیده می شود . اگر شرکت بزرگی باشد ، ابتدا شما با کسی که از منابع سازمانی (HR)  صحبت خواهید کرد . این صحبت می تواند به صورت تلفنی و یا از طریق چت ویدئویی و یا حتی حضوری باشد . او در این فرایند می خواهد با بررسی همه ی اطلاعات مربوط به رزومه ی تان مطمئن شود که رزومه ی تان درست و صحیح است . اگر شما این مرحله را پاس کنید ، به مرحله ی بعدی خواهید رفت .

مصاحبه گزینشی

 در این مرحله تلاش می شود که متقاضی عصبانی شود . ممکن است مدیر مالی در این مرحله هدایت مصاحبه را به عهده داشته باشد . در برخی موارد نیز مصاحبه گر همراه با دیگر کارکنان در این جلسه شرکت می کند تا تعیین کنند آیا شما گزینه ی مناسب و خوبی برای این کار هستید یا نه . ممکن است کارفرما در این مرحله مطمئن باشد که شما شایستگی های حرفه ای لازم را دارید ، اما درباره ی ویژگی های شخصی تان مطمئن نیست . در واقع اگر کسی نتواند بصورت خوب با مدیریت و همکاران کار کند ممکن است عملکرد مربوط به یک سازمان را مختل نماید . سرانجام ، این رویه می تواند بر بنیان های شرکت اثر بگذارد . در این مرحله ممکن است چندین بار برای انجام چندین مصاحبه با افراد مختلف قبل از اینکه تصمیم نهایی گرفته شود ، دعوت شوید .

مصاحبه گروهی

 در طول انجام مصاحبه ی گروهی ، مصاحبه گر سوال هایی را از چندین نفر از متقاضیان کار می پرسد . در این گروه ها ، به سرعت مصاحبه کننده متوجه می شود که کدام یک از افراد ، صلاحیت لازم را ندارند. همچنین او سعی می کند به شما یاد دهد که اگر قبلا مدیر تیم نیز بوده اید ، چطور باید در یک تیم ، به عنوان یکی از اعضا به فعالیت بپردازید . در این شرایط باید رفتار طبیعی داشته باشید . اما اگر آن کار را مناسب خود ندانستید ، مانند یک مدیر و فرد بالاتر خود را نشان دهید تا کارفرما متوجه شود که شما از سطح کار مربوطه بالاتر هستید.

مصاحبه میزگرد  

 در این نوع مصاحبه  ، چندین نفر با افراد متقاضی کار در یک زمان مصاحبه می کنند. اگر چه این کار می تواند وحشت ناک به نظر برسد اما تلاش کنید آرامشتان را حفظ کنید. تلاش کنید ارتباط خود را با همه ی افراد حاظر در میزگرد حفظ کنید. ارتباط چشمی را باهریک از کسانی که در حال پاسخ به  سوالات هستند، حفظ کنید.

مصاحبه ی استرس زا

 البته این راه خیلی خوبی برای ورود افراد به شرکت نیست. متاسفانه، بعضی سازمان ها از این تکنیک برای رد کردن افراد ناشایست که نمی توانند استرسشان را کنترل کنند، استفاده می کنند. ممکن است مصاحبه گر بصورت مصنوعی تلاش کند استرس را در مصاحبه توسط پرسیدن سوال هایی بسیار سریع ایجاد کند که در این شرایط متقاضی کار  فرصت لازم برای پاسخ به هریک از این سوال ها را نخواهد داشت. پس خونسردی خود را حفظ کنید. بعد ، تلاش کنید این بر استرس خود فائق آیید. سعی کنید با آرامش به سوالات پاسخ دهید و از مصاحبه کننده درخواست کنید که اجازه دهد به سوال قبلی ، پاسخ لازم را ارائه کنید.

مصاحبه ی رفتاری

در طول مصاحبه ی رفتاری ، هدف مصاحبه گر  رسیدن به این نکته است که آیا شما دانش ، مهارت و توانایی لازم برای این موقعیت شغلی را دارید . در این مرحله باید با استفاده از مثال هایی از زمان و چگونگی استفاده از ویژگی ها و قابلیت هایتان ، به بهترین نحو خود را معرفی نمایید.

 

آمادگی برای مصاحبه

باید به صورت مستمر مطالعه لازم درباره عوامل موثر در آینده ی شغل مورد نظرتان را قبل از روز مصاحبه ، داشته باشید . در این فرایند چیز هایی را خواهید آموخت  که به شما کمک می کند هوشمندانه با پرسش های مختلف روبه رو شوید. در شرایطی که شما فهمیدید آن شغل برای شما مناسب است می توانید پیشنهاد هایی ارائه دهید که کارفرما متوجه شود، شما همان شخصی هستید که نیاز داشته است.

گردآوری اطلاعات درباره کارفرمایان کار آسانی نیست. اگر کارفرما یک شرکت سهامی عام است ، می توانید از اینترنت و پایگاه اینترنتی آن شرکت استفاده کنید. بورس اوراق بهادار (SEC) برای کسب اطلاعات مالی آن شرکت و تاریخچه تغییرات آن شرکت ، مناسب است. اگر شرکت خصوصی است کسب این اطلاعات بسیار سخت خواهد بود . در هردو صورت ، به وب سایت و رسانه های اجتماعی رسمی این شرکت ها نگاهی بیندازید . سپس از دیگر منابع که شامل مقاله های چاپی در روزنامه ها  و مجلات است ، استفاده کنید . شبکه ی ارتباطی تان را فراموش نکنید . اگر کسی را می شناسید که برای سازمانی کار می کند، یا کسی را می شناسد که کاری مشابه همان کار را انجام می دهد ، سعی کنید از او مشورت بگیرید.

برای پاسخ صحیح و موثر به پرسش ها در یک مصاحبه ی شغلی ، باید بطور وسیع درباره ی خودتان اطلاعاتی را بدست آوردید. ممکن است تصور کنید که همه چیز را درباره ی خودتان می دانید ، اما زمانیکه شروع به صحبت کردن درباره ی خودتان می کنید ، اغلب صحبت سخت و دشوار می شود.

سعی کنید با لیستی از صفات برجسته و افتخاراتتان شروع کنید. آنچه را که درباره ی خود می توانید به کارفرما بگوئید ، را تصور کنید . اگر این کار سخت است ، از همکارانتان که از نزدیک با آنها کار کرده اید بخواهید که ویژگی هایی از شما را که در محیط کار بیشتر می پسندند ، را لیست کنند.

هر بار تلاش کنید با لیستی از ویژگی ها و صفات خودتان را معرفی کنید و در این فرایند تلاش کنید که خطاها و اشتباهایتان را پیدا کنید. مطمئنا می فهمید ، که خود به خود از این ویژگی های موئر در آینده ی شغلیتان مطلع نبوده اید. حتی اگر از شما  درباره ی نقص ها و کاستی هایتان بپرسند ، شما آماده پاسخگویی خواهید بود. برای مثال ، اگر مصاحبه گر از شما بپرسد که "چه چیزهایی در کار مشکلاتی برای شما ایجاد می کند ؟" شما می توانید چیز هایی را که بی ضرر هستند را انتخاب و مطرح کنید.

 

تمرین ، تمرین وسپس کمی بیشتر تمرین کنید

مهم نیست که برای مصاحبه شغلی خیلی تمرین کنید، اما باید برای آن کاملا آماده باشید. حتما هر کسی می خواهد که جواب های دقیقی به پرسش ها ارائه نماید از همین روی باید اطلاعاتی را راجع به خودتان کشف و آماده نمایید ، تا در زمان پاسخ به سوالات ، مطالب مختلفی در ذهن داشته باشید. بفهمید که چگونه به سوالات مصاحبه گری که برایتان تنش ایجاد می کند ، پاسخ بدهید. ایده هایی پیدا کنید برای زمانی که لازم است به سوالات فکر کنید تا مکث شما طولانی به نظر نرسد و سعی کنید از مکث طولانی خودداری کنید. قبل از اینکه شروع به حرف زدن نمایید مطمئن شوید که می دانید چه نکاتی را باید مطرح کنید، اما سعی کنید هر بار نحوه ی پاسخ دهی را تغییر دهید.

نحوه ی پاسخ دادن به سوالات به اندازه کلماتی که به کار می برید ، مهم است. مصاحبه گر ها به صورت دقیق به چیز هایی مثل ارتباط چشمی و زبان بدن توجه می کنند. شما باید تصویری از کسی که اعتماد به نفس دارد ، را به طرف مقابل القاء کنید. تنها راه برای انجام چنین کاری ، تمرین است. بسیاری از افراد ، ضبط صدای خودشان را  در حالی که به سوالاتی که از یک  نوار ویدئویی پخش می شود و پاسخ می دهند ، را راه موثری در این زمینه می دانند. طرز قرار گرفتنتان را بررسی کنید ، از این راه برای حفظ ارتباط چشمی و زبان بدنتان استفاده کنید. اگر دوربین ندارید ، آینه هم می تواند این کار را انجام دهد. یا از یکی از دوستانتان بخواهید که یک مصاحبه ی شغلی ساختگی ترتیب دهد و موارد لازم را در این جلسه مرور کنید. سناریوها را مدام تکرار کنید ، در این صورت حس راحت تری برای شروع مصاحبه خواهید داشت.

 

چه لباسی باید بپوشید

واقعیت این است که دانستن اینکه برای یک مصاحبه ی کاری چگونه لباس بپوشید باعث نمی شود در صورتی که صلاحیت آن کار را ندارید استخدام شوید ، اما پوشیدن لباس نامناسب می تواند باعث ایجاد تصور غلطی در مخاطب شما شود.

لباس مناسبی با توجه به کار و شرکتی که می خواهید برای انجام مصاحبه به آنجا بروید ،  بپوشید. اگر مصاحبه رسمی در محل شرکتی است سعی کنید کت و شلوار بپوشید. اما اگر افراد در شغل و حرفه ی مربوطه عادت به پوشیدن لباس های مختلف و غیر رسمی دارند، کت و شلوار نپوشید. مثلا اگر شما برای یک مصاحبه کت و شلوار بپوشید درحالی که دیگر افراد از جمله مصاحبه گر ، شلوار جین پوشیده است، شما با محیط مربوطه بیگانه به نظر خواهید رسید. حتی در این چنین مواردی ، باید از تنوع لباس بیشتری استفاده کنید. حتی اگر تمایل دارید که فقط یک روز در آنجا بمانید.

اگر شما درباره ی اینکه چه لباسی را بپوشید تردید دارید، قبل از مواجه شدن با کارفرما و چند روز قبل از مصاحبه ببینید که افراد چه چیزهایی را می پوشند.

آرایش خوب یک مسئله خیلی مهم است. موهایتان باید مرتب و شیک باشد و ناخن هایتان باید به خوبی کوتاه شده باشند. ناخن های خیلی بلند خوب به نظر نمی رسند همچنین ممکن است به نظر فردی بیایید که قابلیت انجام کارهای روزمره اداری را ندارد. لاک ناخن باید رنگی طبیعی داشته باشد. از خوشبویی زیاد و آرایش غلیظ نیز دوری کنید.  

 

 چگونه در مصاحبه ی شغلی رفتار کنید

اگر مصاحبه گر بتواند" خود واقعی تان " را تشخیص دهد و بفهمد که آیا می توانید  به خوبی با او یا با دیگر همکارانش تعامل کنید. اولین چیزی که باید انجام دهید این است که ارتباط خوبی برقرار کنید. این امر از لحظه ای شروع می شود که شما شروع به راه رفتن به سمت درب می کنید. اجازه دهید مصاحبه گر صدایش را صاف کند. مثلا صبر کنید که او دستش را برای دست دادن به سمت شما دراز کند، شما  نیز آماده باشید که فورا دستتان را به سمت او دراز کنید. بعضی کارشناسان پیشنهاد می دهند که به یک میزان معینی صحبت کنید و تن صدایتان را نیز همانند تن صدای مصاحبه گر نمایید. برای مثال ، اگر مصاحبه گر در حال آرام صحبت کردن است ، شما نیز باید همین کار را انجام دهید.

زبان بدن راه های بیشتری در مقابل شما برای آنچه که می خواهید بگویید ، قرار می دهد. ایجاد ارتباط چشمی خیلی مهم است اما باید مطمئن شوید که این کار طبیعی بنظر برسد. لبخند زدن ، صورت آرام و ریلکس ویژگی های بسیار جذابی هستند. اگر دست هایتان را بصورت ساکن بر روی لبه ی لباستان بگذارید نسبت به اینکه بازوهایتان را بر روی سینه ی تان نگهدارید ، نشان دهنده ی راحتی شما است. اگر بطور معمول در زمان صحبت کردن دستانتان را زیاد به اطراف تکان می دهید، تن صدایتان را کمی پایین بیاورید. مطمئنا شما نمی خواهید آدم خیلی خشکی بنظر برسید، و قطعا نمی خواهید که موجودی پر از انرژی منفی و عصبی بنظر برسید.

در زمان پاسخ دادن به سوالات ، آرام و تمیز صحبت کنید. قبل از اینکه شروع به صحبت کنیدکمی مکث کنید. ممکن است پاسخ هایتان در نظر مصاحبه گر این چنین به نظر برسد که که کمتر تمرین کرده اید و این مکث به شما شانس جمع کردن افکارتان را خواهد دارد. یک مکث کوتاه برای تحلیل و جمع آوری افکار در ذهن تان ممکن است به نظرتان خیلی بد به نظر برسد اما برای مصاحبه کننده موضوعی عادی است.

 

آیا سوالی دارید؟

معمولا در انتهای جلسه ی مصاحبه ،  مصاحبه گر از شما می پرسد که " آیا سوالی دارید ؟ ". در این زمان باید آماده باشید و با پرسیدن سوال مناسب به کارفرما تصویری از کسی که بهترین انتخاب برای آن شغل است نشان دهد. شما می توانید سوالاتی از جمله پروژه هایی که در شرکت انجام می شود و یا مهم ترین زمینه های کاری آن شرکت بپرسید.

پرسیدن این سوالات به شما کمک خواهد کرد که درباره ی کارفرما اطلاعات بیشتری کسب کنید ، اما سوال در زمینه هایی که شما باید از قبل درباره آن تحقیق می کردید ، خودداری کنید . پرسیدن این گونه سوالات به کارفرما القاء می کند که به دنبال انجام وظیفه ی اصلی خود نیستید و همیشه منتظر یک نفر دیگر هستید. برخی از سوالات ممکن است در زمینه ی تصمیم گیری خود شما موئر باشد که آیا واقعا می خواهید در آن شغل مشغول به کار شوید. سوالاتی درباره ی میزان حقوق ، سود یا تعطیلات نپرسید ، چرا که همه ی این سوالات این مفهوم را می رساند که " اگر من این شغل را قبول کنم،کارفرما برای من چه کاری می کند ؟ "

 

پاسخ به سوالات دشوار

احتمالا راجع به سوالات غیر مجاز در مصاحبه چیز هایی را شنیده اید. در واقع باید تاکید شود که خود سوال ها غیر مجاز نیستند بلکه استفاده از پاسخ متقاضی کار به عنوان عاملی برای استخدام یا عدم استخدام مهم است. برای مثال ، یک مصاحبه گر می تواند از شما درباره ملیتتان سوال کند و اگر شما به صورت قانونی در کشور حضور دارید، کارفرما حق ندارد شما را به دلیل ملیتتان ، استخدام نکند.        

اگرچه کارفرما ها نباید این گونه سوالات را بپرسند اما  به دلیل عدم آشنایی متقاضیان کار با این مطالب و موضوعات قانون کار ، این کار انجام شود. به زبان ساده هر پاسخی به این سوال ها، نامرتبط به توانایی های شما برای انجام آن کار است.

ممکن است مصاحبه گر از شما درباره ی دستمزدی که مد نظر دارید سوالاتی بپرسد. البته این کار بسیار خوبی است که قبل از شروع صحبت درباره مهارت های اصلی انجام می شود چرا که مشخص کننده ی سوالات و سطح مصاحبه خواهد بود. میزان حقوق در زمینه و رشته ی کاری خود را بررسی کنید. همیشه محدوده ای از حقوق را در ذهن داشته باشید. این محدوده ی حقوق  به شما کمک خواهد کرد که از ارائه ی مبلغ نامرتبط بپرهیزید. این کار باعث خواهد شد که نه کالایی ارزان به نظر برسید و نه آنقدر گران باشید که کارفرما ها تمایلی به شما نداشته باشند.

 

توصیه هایی برای اقدامات بعدی

متن تشکر برای کارفرما ، 24 ساعت بعد از مصاحبه ارسال کنید. این شانسی مجددی است برای ارائه ی آنچه که باید در مصاحبه ذکر می کردید اما فراموش کردید یا جزئیات موثر بیشتری را عنوان کنید. این کار البته نشان دهنده ی اخلاق نیکویی از شما به کارفرما است. اگر قبل از این ، به گونه ای با کارفرما با ایمیل در ارتباط بوده اید ، می توانید این متن را در قالب ایمیل ارسال کنید. ارسال این متن شما را از بسیاری دیگر از افراد که این کار را انجام نداده اند متمایز می کند.

گذشته از این ها ، فرستادن یک متن خلاصه برای هر کس دیگری که در این کار شریک بوده است نیز فکر خوبی است. اگر شما اسم افرادی را به یاد نمی آورید، از منشی برای کمک استفاده کنید.

حدود یک هفته بعد از انجام مصاحبه ، زمان مناسبی برای دادن اطلاع برای اقدامات بعدی به فرد جویای کار است. اما در هر شرایطی شما می توانید در جلسه مصاحبه درباره ی زمان پاسخ نتیجه ی مصاحبه و پیگیری بعدی از کارفرما سوال کنید و قبل از پایان آن موعد ، با کارفرما تماس نگیرید.         

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی