لیست انواع مشاغل

نوشته شده توسط

باجاب

لیست انواع مشاغل

به طور کلی، انواع مشاغل را متناسب با ملاک ها و معیارهای متفاوتی طبقه بندی می نمایند. بر این اساس، نحوه و چگونگی انجام شغل، مشخصات و ویژگی های افراد واجد شرایط شغل، مهارت ها و مکان انجام شغل، برخی از مؤلفه های تاثیرگذار و مؤثر در این تقسیم بندی به شمار می آیند.

از سوی دیگر، از جمله طبقه بندی های رایج و معمول برای انواع مشاغل، در نظر گرفتن شیوه انجام کار بوده که از این لحاظ مشاغل در دسته های گروهی، دسته جمعی و یا مشاغل انفرادی تقسیم بندی می شوند. در انواع مشاغل فردی، وجود و حضور فرد برای انجام بهینه آن کفایت می کند. در سوی مقابل، انجام مطلوب مشاغل گروهی مستلزم و نیازمند مساعدت و همکاری جمعی و گروهی افراد می باشد. از دیگر طبقه بندی های لحاظ شده برای انواع مشاغل، دسته بندی شغل های مختلف بر اساس فعالیت بدنی و فکری می باشد. بر این اساس، در برخی مشاغل نیازمند استفاده از نیروی جسمانی و فیزیکی و صرف نیرو و انرژی زیاد می باشد. در نقطه مقابل، برخی از انواع مشاغل مانند نویسندگی، تنها بر فعالیت های فکری و ذهنی متکی می باشد. تقسیم بندی بر حسب مکان و ابزارهای مورد استفاده، از دیگر دسته بندی های اعمال شده برای انواع مشاغل به شمار می آید. با این تفاسیر در ادامه جهت آشنایی بیشتر لیست انواع مشاغل مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد.

استخدام مشاغل اداری

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مشاغل اداری

 

بررسی اجمالی لیست انواع مشاغل

 

خلبان

به طور کلی از جمله انواع مشاغل مختلف می توان به شغل خلبانی اشاره نمود. هوانوردی یا خلبانی به عنوان شغلی بسیار چالش برانگیز و در عین حال مهیج، در زمره انواع مشاغل حوزه حمل و نقل قرار دارد. سرعت عمل و تمرکز بالا، دقت زیاد و ضریب هوشی بالا، جزئی جدا نشدنی و لاینفک از شغل خلبانی محسوب می شود. همچنین، برخورداری از دانش فنی بالا، کنترل و مدیریت شرایط پر خطر و پیچیده، از ویژگی های مهم شغل خلبانی تلقی می گردد.
خلبان

 

مهماندار هواپیما

یکی از مشاغل خدماتی رایج در عرصه حمل و نقل، به مهمانداری هواپیما اختصاص پیدا می کند. از برجسته و مهم ترین وظایف مهمانداران، تضمین و تامین آسایش و ایمنی مسافران می باشد. داشتن حس مسؤولیت پذیری در قبال مسافران، خوش برخورد بودن و روابط عمومی بالا، از توانمندی های مهم مهمانداران هواپیما به شمار می آید. همچنین مهمانداری هواپیما به عنوان یکی از انواع مشاغل، نیازمند فراگیری مهارت هایی نظیر درک اجتماعی، مدیریت زمان، سازماندهی و برنامه ریزی و توان بدنی مناسب می باشد.

مهماندار

 

بازیگر

بدون تردید، یکی از کارهای پرطرفدار و محبوب در عرصه هنر، به شغل بازیگری تعلق پیدا می کند. دمیدن روحی تازه در کالبد شخصیت ها و نقش های فیلم نامه از مسؤولیت های خطیر بازیگران می باشد. برای موفق شدن در هنر بازیگری استعداد و خلاقیت حرف اول و آخر را می زند. از سوی دیگر، برخورداری از شناخت کافی از جامعه و انسان ها و مردم شناسی، از ویژگی های مهم شغل بازیگری قلمداد می گردد. شغل بازیگری نیازمند بهره مندی از مهارت هایی مانند توان بدنی مناسب، روانشناسی و بداهه سازی می باشد.

بازیگر

 

معمار

مهندس معمار از جمله انواع مشاغل پیوند خورده با خلاقیت و ذوق محسوب می شود. یک معمار علاوه بر نظارت بر ساخت و ساز ساختمان، طراحی و نقشه کشی بناهای مختلف را انجام می دهد. طراحی سازه های نو و برنامه ریزی به منظور محافظت یا بازسازی از ساختمان های قدیمی، از وظایف معمار به شمار می آید. مهندس معمار به عنوان یکی از انواع مشاغل رشته های مهندسی به مهارت هایی نظیر توانایی حل مسئله، برخورداری از قدرت خلاقیت و تجسم، مهارت سازماندهی و رهبری، ارتباط عمومی بالا، توانایی بالا در علم هندسه و برخورداری از رویکردی منطقی و تحلیلی نیازمند است.

معمار

 

بازاریاب

بازاریابی یا به تعبیر متداول حال حاضر مارکتینگ، از مشاغل نوین عرصه بازرگانی به شمار می آید. شغل بازاریابی متاثر از توسعه و گسترش سازمان یا شرکت و به منظور برآورده ساختن نیازهای حوزه فروش، اهمیت پیدا می کند. کشف ارزش خدمات یا محصولات از عمده ترین کارهای یک بازاریاب می باشد. توانایی فروش محصولات، قابلیت پاسخ گویی به مشتریان، توانایی حفظ ارتباط و تعامل مشتری و شرکت و ارائه گزارش به مدیران، از وظایف مهم بازاریاب محسوب می شود. همچنین خلاقیت، استراتژی های بازاریابی، اصول گزارش نویسی و بازاریابی دیجیتال از مهارت های بازاریاب تلقی می گردد.

بازاریاب

 

کارشناس فروش

یکی از انواع شغل های حائز اهمیت در حوزه تجاری و بازرگانی، به شغل کارشناس فروش مربوط می شود. بدون تردید، هر واحد تجاری یا بنگاه اقتصادی که خدمات یا محصولی را ارائه می نماید، به فروش آن نیاز مبرم پیدا می کند. توانایی و مهارت برقراری تعامل با دیگران، خلاقیت، اصول مشاوره، بازاریابی، برنامه ریزی و سازماندهی و اصول گزارش نویسی از توانمندی های کارشناس فروش محسوب می شود. از سوی دیگر، برای فروش تخصصی و اختصاصی محصولات و خدمات ارائه شده به مشتریان، بهره مندی از کارشناس فروش به عنوان یکی از انواع مشاغل مهم، کمک شایانی می نماید.

کارشناس فروش

 

حسابدار

از قدیمی ترین انواع مشاغل می توان شغل حسابداری را عنوان نمود. حسابداری از حوزه ها و شاخه های کارآمد علوم ریاضیات بوده که درصدد رسیدگی و جمع آوری اطلاعات مالی بر می آید. بر این اساس، حسابدار ضمن شناسایی اطلاعات و رسیدگی به امور مالی، ثبت و بررسی این اطلاعات را در دستور کار قرار می دهد. ثبت هزینه ها و درآمدهای شرکت، کنترل و مدیریت سود و زیان شرکت، محاسبه دستمزد و حقوق ماهیانه پرسنل و ثبت اسناد حسابداری، بخشی از وظایف مهم حسابدار می باشد. حسابداری از انواع مشاغل کاربردی و راهگشا در سازمان ها و شرکت ها به حساب می آید.

حسابدار

 

مشاور املاک

از جمله مشاغل پردرآمد در نگاه بسیاری از مردم، شغل مشاور املاک می باشد. تغییر سبک زندگی و افزایش جمعیت، خرید و فروش املاک را در دستور کار بسیاری از افراد قرار داده است. روابط عمومی بالا و توانایی خوب صحبت کردن، از ویژگی های حائز اهمیت شغل مشاور املاک محسوب می شود. علاوه بر این، توانایی اقناع سازی مشتری و خریدار نیز از دیگر شاخصه های مهم در این نوع از انواع مشاغل پردرآمد به شمار می آید.

مشاور املاک

 

منشی

شغل منشی در زمره انواع مشاغل مورد نیاز مطب ها، ادارات، دفاتر، سازمان ها و شرکت ها قرار دارد. برخورداری یک منشی از مهارت و توانمندی های اجتماعی، ارتباطی، دفتری و فنی می تواند زمینه مناسب برای استخدام و تصدی این شغل را برای افراد فراهم آورد. نامه نگاری به بخش های مختلف سازمانی، توانایی کار با سیستم های اداری و ماشین فکس، پاسخگویی به نامه ها، تنظیم زمان جلسات و ملاقات و پاسخگویی به تلفن، از جمله وظایف منشی به حساب می آید. همچنین آشنایی با اینترنت، اتوماسیون اداری، تایپ و بایگانی، از مهارت های و توانمندی های شغل منشی محسوب می شود.

منشی

 

مسئول تبلیغات

مسئول تبلیغات، در زمره انواع مشاغل بازاریابی و مارکتینگ قرار دارد. بدون تردید، موفقیت هر کسب و کار و واحد تجاری نشأت گرفته از برنامه تبلیغاتی و تکنیک های بازاریابی می باشد. بر این اساس، مسئول تبلیغات باید از توانایی و مهارت های کافی و لازم در حوزه تبلیغات در فضاهای مختلف برخوردار باشد. برنامه ریزی تبلیغاتی به روش آنلاین، دیجیتالی و سنتی، ایجاد استراتژی های تبلیغاتی، هدف گذاری تبلیغات و انتخاب و طراحی پیام تبلیغاتی، از وظایف مهم مسئول تبلیغات به شمار می آید. توانایی تحلیل و بررسی، برخورداری از مهارت های ارتباطی و مهارت های اجرایی، از مهمترین توانایی ها مسئول تبلیغات می باشد.

مسئول تبلیغات

 

مشاور مالی

در ادامه لیست انواع مشاغل، به بررسی شغل مشاور مالی می پردازیم. به طور کلی، همه صاحبان کسب و کار و حوزه های تجاری و صنعتی، به منظور رسیدن به اهداف مالی خود، به یک مشاور مالی نیاز پیدا می کنند. تهیه و تدوین صورت های مالی متناسب با مقررات و چارچوب مجموعه، اجرای طبقه بندی حساب ها، نظارت در اجرای مقرارت مالی مجموعه و حراست از دفاتر و اسناد، از وظایف مهم مشاور مالی محسوب می شود. از مهارت های مشاور مالی می توان به توانایی حل مسئله، برقراری تعامل با دیگران، کار گروهی و آشنایی با نرم افزارهای حسابداری، اشاره نمود.

مشاور مالی

 

کارگزار بیمه

کارگزار بیمه از انواع مشاغل خدمات بیمه ای محسوب شده که بهترین بیمه را متناسب با وضعیت بیمه گر در اختیار او قرار می دهد. در قبال این کار، بیمه گذار از شرکت بیمه گر کارمزدی دریافت می کند. ارائه گزارش به ناظران مربوطه و بیمه گرها، ارائه مشاوره و راهنمایی های لازم به بیمه گر، انتخاب بهترین بیمه و بیمه گر با در نظر گرفتن شرایط متقاضی و دریافت اطلاعات کافی از مشتریان، از وظایف مهم کارگزار بیمه قلمداد می گردد. از مهارت های این شغل به عنوان یکی از انواع مشاغل بیمه ای، نیز می توان به مهارت کار با رایانه، داشتن به روز ترین اطلاعات در عرصه بیمه، دقت و تمرکز بالا و صداقت و درستکاری، اشاره نمود.

کارگزار بیمه

 

وکیل

بدون تردید، یکی از موجه ترین و شناخته شده ترین شغل ها، به شغل وکالت مربوط می شود. همچنین وکالت یکی از حوزه های مشاوره مستقیم به شمار می رود. بر این اساس، ارائه شواهد و مدارک به دادگاه، شرکت نمودن در جلسات و مذاکره ها جهت بررسی و ارزیابی بیشتر پرونده، نگهداری از مدارک و مستندات و حضور در جلسات دادگاه و تهیه نامه، قرارداد و پیش نویس مرتبط با پرونده، از وظایف حائز اهمیت وکیل تلقی می شود. مضاف بر این از ویژگی های مهم شغل وکالت به عنوان یکی از انواع مشاغل اجتماعی، رازداری، درایت، اعتماد به نفس بالا، جسارت، دقت بالا و قدرت سخنوری عالی به حساب می آید.

وکیل

 

مدیر فروش

بدون اغراق، مدیر فروش از جمله انواع مشاغل کاربردی و کارآمد در عرصه کسب و کار و بازرگانی به شمار می رود. از سوی دیگر، از ارکان مهم و حائز اهمیت هر سازمان و شرکتی به مدیریت فروش بر می گردد. رهبری و مدیریت تیم فروش، نظارت بر عملکرد پرسنل حوزه فروش، ساماندهی و برنامه ریزی فرآیند فروش، آموزش کارکنان فروش، نظارت بر مراحل فروش و آشنایی با روش های نرخ گذاری خدمات و کالا، در حیطه وظایف و اختیارات مدیر فروش محسوب می شود. همچنین مدیریت فروش، به عنوان یکی از انواع مشاغل کاربردی و کارآمد، نیاز اساسی به مهارت هایی نظیر فن بیان، روابط عمومی، کنترل و رهبری دارد.

مدیرفروش

 

پلیس

شغل پلیس یکی از انواع مشاغل حساس حفاظتی و امنیتی به شمار می رود. از مهمترین شاخصه های این شغل می توان به برقراری امنیت و نظم عمومی، تامین امنیت نقطه به نقطه کشور، کشف جرایم، کنترل مرزهای هوایی، آبی و خاکی کشور، پاسداری و حفاظت از اماکن، مجری مقرارت و قوانین عمومی و انجام امور امدادی، اشاره نمود. از آنجایی که شغل پلیس در حوزه مشاغل مرتبط با نظم و امنیت به شمار می آید، توان بدنی مناسب، ایجاد اعتماد، روان شناسی و سرعت عمل بالا در این شغل از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

پلیس

 

ناشر کتاب

بدون تردید، شغل ناشر کتاب، در حوزه انواع مشاغل فرهنگی در یک جامعه تلقی می شود. به طور کلی، ناشران افکار، احساسات و دست نوشته های نویسندگان را با استفاده از فرآیند نشر به یک اثر چاپی و خوانا تبدیل می نمایند. به عبارت دیگر، چاپ و انتشار محتواهای علمی، آموزشی و فرهنگی، در پرتو وجود ناشران معنا و مفهوم پیدا می کند. برنامه ریزی مناسب جهت آماده نمودن کتاب، دریافت مجوزهای مورد نیاز برای نشر یک کتاب، تعامل مؤثر با مترجمان و نویسندگان، نظارت بر فرآیند چاپ، صحافی، نحوه توزیع و فروش یک کتاب، از ویژگی های این شغل به عنوان نمونه ای از مشاغل فرهنگی به شمار می رود.

ناشر کتاب

 

نویسنده

در طبقه بندی لحاظ شده برای انواع مشاغل، شغل نویسندگی در زمره مشاغل فکری و ذهنی به حساب می آید. انتقال پیام و احساسات خود به مخاطبان از طریق هنر و مهارت نوشتن، در مفهوم نویسندگی تعبیر می گردد. مطالعه و خواندن زیاد، یکی از پیش شرط های مهم شغل نویسندگی محسوب می شود. داشتن یک ایده و موضوع ناب، نوشتن محتوا، مقاله و کتاب، ویرایش کتاب و شرکت در جلسات بررسی و تحلیل کتاب، با وجود نویسندگان گره خورده است. برای موفق شدن در این نوع از انواع مشاغل فکری، آشنایی با قواعد و اصول دستور زبان فارسی و مهارت نوشتن و مدیریت زمان، بسیار تاثیرگذار و مؤثر می باشد.

نویسنده

 

ویراستار

ویراستاری از انواع مشاغل انعطاف پذیر و منعطف به شمار می آید. چراکه برای انجام این کار به محل خاص و تکاپو داشتن و صرف فعالیت های فیزیکی نیاز پیدا نمی شود. بر این اساس، ویراستاری نوعی نظم دادن و تصحیح خطاهای یک نوشته بر حسب قواعد دستور زبان می باشد. بنابراین، اصلاح اشتباهات دستوری، زبانی، فنی و نگارشی در عمده وظایف یک ویراستار تلقی می شود. مهارت ویراستاری از طریق تسلط بر دستور زبان، نوشتن و مطالعه تقویت می گردد. خلاقیت، ابتکار، استعداد هنری، منطق و استدلال، دقت حواس بالا، سرعت عمل و حافظه خوب، از اصول ضروری شغل ویراستار به شمار می رود.

ویراستار

 

پزشک

بدون تردید، شغل پزشک در زمره انواع مشاغل پردرآمد و در عین حال کاربردی در یک جامعه محسوب می شود. تشخیص و درمان انواع و اقسام بیماری ها و بهبود و ارتقای سلامتی افراد، از وظایف خطیر پزشکان قلمداد می گردد. به عبارت دیگر، سلامتی و تندرستی افراد یک جامعه در پرتو وجود پزشکان تامین و تضمین می شود. از سوی دیگر، انجام عمل جراحی، تجویز داروهای متناسب با نوع بیماری، ارائه راهنمایی ها و توصیه درمانی و تشخیص بیماری های مختلف، از وظایف تخصصی پزشکان محسوب می شود. ناگفته نماند که پزشکی از انواع مشاغل حوزه سلامت و درمان به شمار می رود.

پزشک

 

پرستار

بدون اغراق، شغل پرستاری از انواع مشاغل خدماتی بسیار ارزشمند و مهم در حیطه پزشکی تلقی می گردد. پرستاران از اعضای مهم و حائز اهمیت یک تیم پزشکی به شمار می آیند. اعمال مراقبت و حمایت های اجتماعی، جسمی و روحی و آماده سازی بیماران، از ویژگی های شغل پرستاری محسوب می شود. همچنین آماده نمودن بیماری به منظور ترخیص شدن، به انضمام انجام اقدامات ضروری و لازم برای پیشگیری از عفونت ها، از دیگر وظایف پرستاران می باشد. یک پرستار باید از مهارت هایی مانند تزریقات، پرستاری زایمان، روابط عمومی و درک اجتماعی برخوردار باشد.

پرستار

 

دامپزشک

در ادامه بررسی لیست انواع مشاغل نیم نگاهی به شغل دامپزشک می اندازیم. دامپزشکی از مشاغل موجود برای مراقبت از سلامت حیوانات می باشد. به طور معمول، دامپزشکان، تحقیق، درمان و تشخیص بیماری های حیوانات موجود در باغ وحش، دام ها و همینطور حیوانات خانگی را در دستور کار قرار می دهند. بر این اساس، واکسیناسیون مستمر دام ها برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های مختلف، کاهش رنج و درد نشأت گرفته از وجود بیماری در حیوانات و ارائه مشاوره های لازم به صاحبان حیوانات، از مهمترین وظایف یک دامپزشک قلمداد می گردد.

دامپزشک

 

کارمند اداری

از انواع مشاغل اداری در سازمان ها و شرکت های مختلف می توان به کارمند اداری اشاره نمود. فعالیت هایی مانند بایگانی اسناد و مدارک، نحوه کار با دستگاه ها و ماشین های اداری، دفترداری، تایپ نمودن انواع نامه ها و اسناد و پاسخگویی به تلفن ها، در حیطه وظایف یک کارمند اداری محسوب می شود. آشنایی با ICDL و نرم افزارهای اداری در این نمونه از مشاغل اداری یک مزیت و امتیاز ویژه به شمار می آید. همچنین آشنایی با اینترنت، نرم افزار آفیس، اصول نامه نگاری اداری، قوانین و اصول اداری و بایگانی، از مهارت های و توانمندی های مورد نیاز در شغل کارمند اداری می باشد.

کارمند اداری

 

تحویل دار بانک

تحویل دار بانک به عنوان نوعی از انواع مشاغل بانکی، یکی از شغل های اصلی در هر شعبه بانک محسوب می شود. تحویل دار یا کارمند بانک، با مشتریان و ارباب رجوع ارتباط و تعامل مستقیم و همیشگی دارد. بر این اساس، خوش برخورد بودن با مشتریان بانک، تشکیل پرونده برای مشتریان، کنترل اسناد مالی روزانه، بستن یا افتتاح حساب بانکی متناسب با درخواست مشتریان و کنترل گردش مالی صندوق خود، از ویژگی های یک متصدی امور بانکی قلمداد می شود. دقت، تمرکز بالا، توانایی ارتباطی خوب، توانایی محاسبه و هماهنگی با سایر پرسنل از توانمندی این نوع از مشاغل بانکی محسوب می گردد.

تحویل دار بانک

 

مربی تناسب اندام

گفتنی است که از انواع مشاغل متنوع ورزشی می توان به مربی تناسب اندام اشاره نمود. مربی تناسب اندام فراگیری اصول صحیح ورزش و نرمش را در پرتو اعمال یک برنامه ریزی منظم و منسجم به ورزشکاران آموزش می دهد. غالباً مربیان تناسب اندام از تجربه و تخصص کافی در رشته ورزشی خود برخوردار می باشند. انعطاف پذیر بودن، برخورداری از روابط اجتماعی بالا، پر انرژی بودن، صبور و شکیبا بودن، دقیق و ریزبین و منظم و منسجم بودن، از ویژگی های مهم یک مربی تناسب اندام محسوب می شود. این نمونه از انواع مشاغل ورزشی، در تامین سلامت افراد بسیار تاثیرگذار می باشد.

مربی تناسب اندام

 

پیش خدمت

شغل پیش خدمت در حیطه انواع مشاغل نظافتی طبقه بندی می شود. تامین نظم و نظافت محیط هایی نظیر بیمارستان، رستوران، هتل، مراکز تجاری و محیط های مسکونی و منازل، در حوزه اختیارات پیش خدمت ها محسوب می گردد. جارو کردن، نظافت مناسب راهروها و اتاق ها، مرتب نمودن ملحفه ها و روتختی ها و رختخواب ها، از فعالیت های معمول شغل پیش خدمت می باشد. از مهارت لازمه برای تصدی این نوع از انواع مشاغل نظافتی می توان به انعطاف پذیری بالا، بیان شفاهی، درک شفاهی و تشخیص گفتار اشاره نمود.

پیشخدمت

 

معلم

به طور کلی، شغل معلمی از جمله انواع مشاغل مهم و ضروری برای یک جامعه محسوب می شود. به عبارت دیگر، شغل معلمی به علت برخورداری از خدمات و پتانسیل های بالا، از مشاغل پایه در نظر گرفته می شود. شغل معلمی در اقصی نقاط دنیا، از مشاغل بسیار مهم به حساب می آید. شرکت در جلسات مدارس، ارتباط و تعامل با والدین در رابطه با ارزیابی دانش آموزان، آموزش و تدریس دروس و تهیه محتوای درسی و برنامه ریزی، از شاخصه های همیشگی شغل معلمی تلقی می گردد. همچنین شغل معلمی از انواع مشاغل آموزشی و فرهنگی به شمار می رود.

معلم

 

مهندس عمران

مهندسی عمران به عنوان نمونه ای دیگر از انواع مشاغل مهندسی، به ساخت، نگهداری و طراحی سازه های مختلف می پردازد. طراحی و ساخت ساختمان ها، سدها، پل ها و جاده ها، به دست مهندسان عمران موجودیت پیدا می کند. حفاظت از محیط زیست، نگهداری از زیر ساخت ها و سازه های ساختمانی، به انضمام نظارت و طراحی، از شاخصه های این نوع از انواع مشاغل مختلف محسوب می شود.

مهندس عمران

 

سئوکار

به طور کلی، کارشناس سئو یا سئوکار از انواع مشاغل در زمینه رتبه بندی و بهینه سازی سایت به شمار می رود. در حال حاضر ارتقای رتبه سایت برای بسیاری از کاربران فضای اینترنت مهم و حائز اهمیت می باشد. از آنجایی که سئوی سایت یک فرآیند نسبتاً پیچیده می باشد، کارشناس سئو به انجام این کار مبادرت می ورزد. ایجاد بک لینک، تولید محتوا و مدیریت اصول سئو، بخشی از وظایف مهم سئوکار محسوب می شود.

سئوکار

 

برنامه نویس

شغل برنامه نویس از دیگر انواع مشاغل موجود در حوزه اینترنت و فناوری به شمار می رود. برنامه نویسان رایانه با نوشتن دستورالعمل ها و با استفاده از ابزارهای متنوع برنامه نویسی، برنامه های خود را نوشته و مورد آزمایش قرار می دهند. تجزیه و تحلیل سیستم ها، بازنویسی، بازبینی و تجزیه و تحلیل برنامه ها، تصحیح خطاهای موجود در برنامه و به روز رسانی برنامه ها، از وظایف مهم برنامه نویسان به عنوان نوعی از انواع مشاغل رایانه ای به شمار می آید.

 

توسعه دهنده وب

از دیگر انواع مشاغل موجود می توان شغل توسعه دهنده وب را عنوان نمود. توسعه دهندگان وب برای شرکت های کوچک یا بزرگ و همینطور افراد مستقل خدمات ارائه می دهند. آشنایی با آخرین فناوری های روز، آشنایی با زبان های برنامه نویسی نظیر C++ و HTML و توانایی کار با برنامه های نرم افزاری مختلف، از مهارت های کاربردی این نمونه از انواع مشاغل رایانه ای به شمار می رود. شایان ذکر است که توسعه وب سایت به دو قسمت کلی Back – end و Front- end طبقه بندی می شود.

توسعه دهنده وب

 

طراح وب

از دیگر انواع مشاغل کاربردی و کارآمد در فضای وب، شغل طراح وب می باشد. بر این اساس، فعالیت هایی نظیر ساختن، راه اندازی، اضافه نمودن محتوای اولیه، نگهداری و جنبه های فنی یک سایت، از وظایف یک طراح وب به شمار می آید. آشنایی با نرم افزارهای طراحی وب، فتوشاپ، جاوا اسکریپ، NET و Flash and Fireworks به عنوان مزیت در این شغل محسوب می شود. همچنین این نوع از انواع مشاغل مرتبط با اینترنت و رایانه، به مهارت هایی مانند مدیریت زمان، خلاقیت، ابتکار و تسلط بر مفاهیم وب نویسی و اینترنت نیاز دارد.

طراح وب

 

روانشناس

شغل روانشناس از انواع مشاغل مرتبط با حوزه روانشناسی بوده که به بررسی و ارزیابی شخصیت و رفتار انسان ها می پردازد. درمان مشکلات و معضلات روحی و روانی افراد، انجام مصاحبه های روان شناختی به منظور تعیین و تشخیص مشکل، آموزش خانواده بیماران، شناخت درمانی بیماران و رفتار درمانی بیماران، از وظایف مهم روانشناسان محسوب می شود. شغل روانشناس به عنوان یکی از انواع مشاغل روانشناسی به مهارت هایی نظیر سرعت عمل، اصول مشاوره، تصمیم گیری و حل مسئله نیاز دارد.

روانشناس

 

پزشک متخصص زیبایی

شغل پزشک متخصص زیبایی از انواع مشاغل حوزه جراحی به شمار می آید. جراحان زیبایی با ترمیم و اصلاح شکل ظاهری انسان ها سر و کار دارند. این شغل به عنوان نمونه ای از مشاغل پزشکی، با قسمت ها و اندام های مختلف بدن انسان به منظور افزایش زیبایی فرد مرتبط می شود. نظارت بر بیماری پس از انجام عمل جراحی، انتخاب مناسب ترین شیوه جراحی و تشخیص، از وظایف مهم پزشک متخصص زیبایی به منزله یکی از انواع مشاغل پزشکی و جراحی به شمار می آید.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی