چرا به مهارت های خوب گوش کردن نیاز دارید؟

نوشته شده توسط

باجاب

چرا به مهارت های خوب گوش کردن نیاز دارید؟

سال های پیش برنامه ای وجود داشت که درباره ی اهمیت مهارت های خوب گوش دادن، صحبت می کرد. در یکی از قسمت های این برنامه، تفاوت بین شنیدن و گوش دادن مورد بررسی قرار گرفت. درحالی که شنیدن یک توانایی فیزیکی و یکی از حواس پنج گانه ما است، گوش دادن یک مهارت است. شما ممکن است یکی را داشته و دیگری را نداشته باشید. کسی که درک پایینی دارد می تواند یک شنونده ی خوبی باشد اما حتی اگر او به حرف های کسی که صحبت می کند خوب توجه کند نمی تواند از قابلیت گوش دادن برای دریافت مفهوم پیام ارسالی استفاده نماید.

کسی که درک بالایی دارد می تواند یک شنونده ی ضعیفی باشد.

در سال 1991 سازمان Labor Secretory’s commission on Archiving Necessary Skills (SCANS) ایالت متحده ی آمریکا پنج صلاحیت و سه مهارت اساسی ای که برای ورود به کار لازم است، مشخص نمود که گوش کردن فعال یکی از این مهارت های اساسی است. این مهارت آسان نیز هست و یکی از ویژگی های فرد است که هر شخص از بدو تولد آن را در درون خود دارد و می تواند از راه های آموزشی ،کار یا تجارب در زندگی آن را ارتقاء بخشد.

استخدام زنجان

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام زنجان

مهارت های گوش کردن به افراد اجازه می دهد، صرف نظر از اینکه چگونه اطلاعات را دریافت می کنند، آنچه که دیگران ارائه می کنند را بفهمند. مهارت گوش دادن باعث می شود پیام طرف مقابل به ساده ترین عبارات ممکن در ذهن تبدیل شود و شخص کاملا متوجه شود که طرف مقابل درباره چه چیزی صحبت می کند. تصور کنید که گوش دادن فعال، چه چیز هایی می تواند برای شما در کار فراهم کند و چه امتیازاتی را برای شما ایجاد نماید.

 

مهارت های گوش دادن خوب می تواند عملکرد شما را در کار افزایش دهد.

مهارت های خوب گوش دادن به شما کمک می کند که به یک کارگر با بهروری بالا تبدیل شوید. این مهارت ها به شما اجازه می دهند که:

 • وظایفی که از سوی رئیس تان به شما محول می شود، را بهتر بفهمید.
 • ایجاد ارتباط خوب باهمکاران، رئیس ها، و مشتریان، چرا که هرکسی می خواهد فهمیده شود.
 • نمایش پشتیبانی از دیگران.
 • کار کردن بهتر در تیم .
 • حل کردن مشکلات با مشتریان، همکاران و رئیس ها
 • پاسخ به پرسش ها
 • فهم معنای صحیحی از آنچه که دیگران می گویند.

 

چگونه یک گوش دهنده فعال شویم ؟

بیشتر افراد با مهارت های خوب گوش کردن به دنیا نمی آیند. حتی آنهایی که قدرت شنوایی خوبی نیز دارند گاهی اوقات رفتار هایی را نشان می دهند که به نظر می رسد به گفته های طرف مقابل توجه نمی کنند. توجه و یافتن نکات مهم پیام، به شما کمک خواهد کرد که یاد بگیرید چگونه یک گوش دهنده فعال شوید در این مسیر موارد زیر را رعایت کنید:

 • حفظ ارتباط چشمی: وقتی شما در حال نگاه کردن به چشم های کسی هستید، شما چاره ی دیگری بجز توجه به سخنان طرف مقابل ندارید. و هیچ شکی در طرف مقابل درباره اینکه که ممکن است شما به حرف های او توجه نکنید، به وجود نمی آید.
 • صحبت های گوینده راقطع نکنید: سوالاتتان را تا زمانی که گوینده صحبت کردن خود را تمام نکرده است، پیش خود نگه دارید و ابتدا کلمات او را هضم کنید.
 • طرز نشستن: بی قراری باعث می شود که شما خسته و کسل به نظر برسید.
 • تکان دادن سر: این کار به گوینده نشان می دهد که شما در حال دریافت اطلاعاتی هستید که او تلاش می کند به شما برساند.
 • مراقب اشاره های غیر کلامی باشید: توجه به چیزهایی که گوینده نمی گوید به اندازه کلامتش مهم است. در واقع برای فهم همه ی نکات مهمی که گوینده در حرف هایش می گوید، به اشاره های غیر کلامی مثل حالت چهره و طرز ایستادن او توجه کنید.
 • خم شدن به سمت گوینده: با این کار به گوینده می گویید که از سخنان او مجذوب شده اید.
 • تکرار کردن اطلاعات و پرسیدن سوالات مناسب: زمانی که گوینده سخنان خود را تمام کرد، آنچه را که گوینده گفته است را برای تایید اینکه شما فهمیدید، تکرار کنید. در این زمان، در صورتی که سوالی دارید می توانید بپرسید. فراموش نکنید که این زمان بهترین مرحله برای سوال کردن است.

 

موانع شنیدن

اگر شما این نکات فوق را دنبال کنید می توانید گوش کننده ی فعالی شوید، اما چندین مانع برای رسیدن به این مقصد وجود دارد،که شامل موارد زیر است:

 • تعصب های شخصی
 • عدم فهم صحیح صحبت های گوینده به خاطر لهجه ی نا آشنا و خاص او
 • نشنیدن کامل سخنان او بخاطر وجود سروصدا پیرامونی
 • نگرانی، ترس و خشم
 • عدم توجه به سخنان طرف مقابل برای یک لحظه و گم کردن موضوع

 

اگر شما با یکی یا بیشتر از این موانع روبه رو شدید، باید تلاش زیادی برای غلبه بر آنها بکنید. برای مثال، از کسی که لهجه ی غلیظی دارد درخواست کنید که روانتر صحبت کند. اگر سروصدا باعث می شود که شما درست صحبت های طرف مقابل را متوجه نشوید سعی کنید سروصدای محیط را کم کنید. دیگر موانع را می توان کنترل کرد ولی کنترل کردن تعصبات بسیار سخت است، اما توجه داشته باشید که فهم اینکه دچار تعصب شده اید، گام خوبی برای شروع است.

 

چگونگی آموزش خوب گوش کردن در کودکان

اگر صاحب فرزندی هستید، می دانید که صحبت با فرزندتان حسی شبیه صحبت کردن با دیوار دارد! بچه ها توانایی غیر عادی دارند برای اینکه سراپاگوش به نظربرسند در حالی که واقعا توجه کاملی به حرف های گوینده نمی کنند. البته جای نگرانی نیست و به مرور زمان این رویه آنها بهتر می شود اما باید مسیر رشد کودکانمان به آنها کمک کنیم تا مهارت های خوب گوش کردن را زودتر شروع کنند. آنها در مدرسه به خوبی می توانند این مهارت را آموزش ببینند. سازمان حمایتیSCANS به مهارت های خوب گوش کردن کودکان تاکید می کند چرا که باعث می شود که در شغل آتی خود موفق شوند.

 

در ادامه بعضی از کار هایی را که می توانید انجام دهید وجود دارد:

 • وقتی به کودکتان می گویید که کاری را انجام دهد، از او درخواست کنید که دستوراتتان را تکرار کند.
نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی