آشنایی با شغل پزشکی

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل پزشکی

پزشکی از دیرباز یک حرفه بسیار مهم محسوب می شد. هرچند در گذشته به دلایل زیادی این حرفه چندان پیشرفتی نداشت اما طبیبان معمولاً جایگاه اجتماعی بسیار خاصی در بین مردم داشتند و به نوعی ناجی به حساب می آمدند.

 در حال حاضر پزشکی با سرعت عجیبی در حال پیشرفت است و تقریباً هر روز اخباری در خصوص یک شگفتی بزرگ در علم پزشکی همه را متعجب می کند. پزشکی آنقدر پیشرفت کرده است که عده زیادی علاقه مند هستند تا در آینده پزشک شوند. احتمالا انشای دانش آموزان را به یاد داریم که بیشتر آن‌ها دوست داشتند در آینده یک پزشک باشند. برای اینکه بتواند به این آرزو جامه عمل پوشاند و آن را به یک واقعیت تبدیل کنید نیاز است تا مسائل چندی در حوزه پزشکی بررسی شود.
 در حال حاضر شاخه‌های متعدد پزشکی و بازارکار گسترده آن جذابیت های فراوانی را ایجاد کرده است اگر قصد دارید اطلاعاتی در خصوص پزشکی به عنوان یک شغل به دست آورید بهتر است ادامه این مقاله را به دقت دنبال کنید. در این یادداشت به بررسی وظایف و مسئولیت های یک پزشک و همچنین رشته دانشگاهی پزشکی و انواع و اقسام شاخه های آن را بررسی خواهیم نمود.

استخدام پزشک در زنجان

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.


استخدام پزشک در زنجان
 ضرورت و اهمیت علم پزشکی در جهان معاصر
 همانطور که گفتیم پزشکی در گذشته نیز جایگاه بسیار خاصی داشته است اما جهان صنعتی و جهان مدرن زمینه پیشرفت پزشکان را فراهم کرده است. تکنولوژی‌هایی که در جهان جدید به وجود آمدند هر یک به گونه ای در خدمت علم پزشکی به کار رفته اند به طوری که امروزه پزشکی بیشتر علم کار با دستگاه ها و شناخت کارایی هر یک از این دستگاه هاست و در عرصه تئوری پزشکی علم تولید و ساخت دستگاه ها و داروهایی است که بتوان با آن بسیاری از مشکلات انسان ها را حل نمود.
 خوشبختانه یکی از مواردی که در حال حاضر در ایران نیز به آن می‌توان امیدوار بود علم پزشکی است. علم پزشکی در ایران در مقایسه با سایر جهان هم پیشرفت های بسیار چشمگیری داشته است به طوری که ایران به عنوان یکی از قطب های پزشکی در آسیا و خاورمیانه و در برخی از موارد در جهان نیز زبانزد خاص و عام است. بنابراین برعکس بسیاری از مشاغل که شاید عده ای پیشرفت کردن در آن را مستلزم مطالعه و حضور در خارج از کشور بدانند، علم پزشکی در ایران به گونه ای است که می توان به بالاترین درجات ممکن در آن رسید.
 احتمالاً در حوصله این مقال نگنجد که بخواهیم انواع و اقسام پزشکی را به صورت جزئی و ریز بررسی کنیم.  در وصف علم پزشکی همین بس که امروزه متخصصان هر یک به بررسی بخشی از بدن می‌پردازند و سعی می‌کند تا با پیچیدگی ها و مسائل و مشکلات آن قسمت از بدن آشنا شوند.
 البته پزشکی را نمی‌توان فقط به درمان تقلیل داد چرا که بسیاری در حال حاضر در علم پزشکی فعالیت می کنند بدون اینکه با بیماران سرکار داشته باشند. شاید چنین تعریفی از علم پزشکی برای عده‌ای تعجب آور باشد اما باید بگوییم که اصل علم پزشکی در همینجا اتفاق می‌افتد و پزشکی به عنوان درمان بیشتر یک حرفه است نه علم.  مطالعات بسیاری از پزشکان بیشتر جنبه تئوریک دارد و آنچه این علم را به پیش می‌راند همین مطالعات تئوریک در خصوص علم پزشکی است. در زمینه مبارزه با سرطان ها، مبارزه با تومور ها و ساخت داروهای جدید معمولا مطالعه و آزمایش است که حرف اول را می‌زند.
 بنابراین هرگاه بخواهیم در خصوص علم پزشکی صحبت کنیم باید به دو جنبه آن توجه داشته باشیم؛ اول پزشک را به عنوان یک نفر که مسئول درمان بیماری اشخاص خاصی هست در نظر بگیریم و دیگر آن که پزشک را به منزله یک محقق در نظر بگیریم که در آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقی به بررسی پیرامون سلامت انسان می پردازد.
 انواع شاخه ها و گرایشات پزشکی
 در ادبیات عامه معمولا پزشکان، به پزشکان متخصص، پزشکان عمومی یا پزشک های فوق تخصص تقسیم بندی می شوند که تقسیم بندی بسیار مناسبی نیز می باشد. این تقسیم بندی بر اساس میزان تخصصی که هر پزشک به دست آورده است انجام شده است به عبارت دیگر این تقسیم بندی بر اساس میزان مدرک تحصیلی هر نفر مشخص شده.
 پزشکان عمومی معمولاً اولین دوره تحصیل در دانشگاه را می گذراند و به این کار مشغول می شوند. دوره تحصیل پزشکان عمومی معمولا نزدیک به ۸ سال و گاهی بیش از این مدت هم طول می‌کشد. البته تمام این دوره، دوره مطالعه در دانشگاه نیست و تقریباً نیمی از این دوره را این پزشکان به کار ورزی مشغول می شوند.
 پزشکان متخصص معمولا یک دوره دانشگاهی بیش از این پزشکان می گذراند و پزشکان فوق تخصص عالی ترین درجه پزشکی محسوب می شود مستلزم گذراندن دوره های پزشکی در سطوح عالیه هستند.
 اگر بخواهیم پزشکی را با سایر علوم مقایسه کنیم تقریبا دریافت مدرک کارشناسی را مترادف با پزشک عمومی، دریافت مدرک کارشناسی ارشد را مترادف با پزشک متخصص و دریافت مدرک دکترا را مترادف با پزشکان فوق تخصص می توان در نظر گرفت. البته که رشته های غیرپزشکی دوره ها و سالیان تحصیل آن بسیار متفاوت است اما به صورت کلی می توان چنین دوره ای را برای پزشکان نیز قیاس کرد.
 در حال حاضر حداقل بیش از شصت مورد تخصص در رشته پزشکی می توان برشمرد. پزشکان متخصص زنان، پزشکان متخصص مردان، پزشکان سلامت متخصصان مغز و اعصاب، متخصصان کلیه، متخصصان ارتوپد و بسیاری از تخصص هایی که احتمالاً در مراکز درمانی و بیمارستان ها با آن آشنا شده اید.
 برای این که نکات مهم تری را در این یادداشت طرح کرده باشیم بهتر دسته بندی دقیقی از انواع پزشکان داشته باشیم. همانطور که گفتیم اولین دسته بندی که بسیار هم  مورد استفاده قرار می‌گیرد اما دسته بندی پر کاربردی است، دسته بندی بر اساس تحصیلات پزشکان است که آن‌ها  را به پزشکان عمومی متخصص و فوق تخصص تقسیم‌بندی کردیم اما تقسیم بندی دیگری که می توان انجام داد و بسیار هم حائز اهمیت است دسته بندی بر اساس اموری است که هر پزشک انجام می‌دهد بنابراین دسته‌بندی پزشکان را به بیش از طریق تخصص می توان تقسیم کرد.


 وظایف و مسئولیت های پزشک
 همانطور که گفتیم مهم ترین وظیفه و مسئولیت پزشک، تشخیص و درمان بیماران است. اما این وظیفه بسیار کلی است و باید معیارها و وظایف دیگری نیز برای یک پزشک در نظر گرفت. اولین معیار برای یک پزشک موفق تخصص در کارهاست. بسیاری از بیماران به دلایل مختلف به پزشکان مراجعه می‌کنند. مراجعه به پزشک قدم اول بیمار برای درمان است اما ممکن است بیماری افراد چندان در تخصص یک پزشک نباشد پزشکان معمولاً با توجه به مطالعاتی که داشتند و تجربه‌ای که به دست آورده‌اند قادرند تشخیص دهند که در این حوزه توانایی بهبودی و سلامت برای افراد را دارند یا خیر. بنابراین اخلاقا پزشکان باید به اموری رسیدگی کند که در حیطه تخصص آن‌ها می باشد.
 احساس مسئولیت در قبال بیماران و خانواده‌های آن‌ها یکی از مهم‌ترین مسئولیت ها و وظایف پزشک است.
 ایجاد رابطه دوستانه و یا حداقل اخلاق مدارانه بین پزشک و بیمار، حضور به موقع در مراکز درمانی و موارد بی شما دیگری که می‌توان نام برد.

 رشته دانشگاهی پزشکی
 تمامی دانشگاه های کشور رشته های پزشکی را تدریس می‌کنند. برای ورود به رشته پزشکی مستلزم تحصیل در رشته علوم تجربی در دوران دبیرستان هستید. شاخه های مختلف پزشکی اعم از پزشکی، دندانپزشکی داروسازی و غیره در حال حاضر در دوره اول تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی فراهم است و در مقاطع بالاتر در گرایشات تخصصی تری می‌توان شرکت نمود.
برای بسیاری پرسش‌هایی در خصوص تحصیل در این رشته وجود دارد. اگر بخواهیم واقع بین باشیم باید بگوییم که هم قبولی و هم تحصیل در این رشته کار بسیار دشواری است و نمی‌توان به راحتی در این رشته موفق بود. در حال حاضر قبولی در کنکور تجربی و ورود به رشته پزشکی به آرزوی بسیاری تبدیل شده است و از طرف دیگر نیز ادامه تحصیل دادن بسیار سخت است. خصوصا در صورتی که مجبور به پرداخت شهریه باشید باید به منبع درآمد خوبی دسترسی داشته باشید و نکته دیگر آن که توجه باشید که تحصیل در این رشته ممکن است بسیار طولانی باشد بنابراین از لحاظ روحی نیز باید خود را آماده ورود به این رشته کرده باشید.
در حال حاضر بهترین دانشگاه‌های پزشکی در کشور نیز عموما دانشگاه‌های سراسری هستند. دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، شیراز، تبریز و مشهد عموما در صدر دانشگاه‌های برتر قرار دارند. قبولی در این دانشگاه‌ها با رتبه‌های مختلفی امکان پذیر است برای مثال رشته‌های دندانپزشکی و دارو سازی معمولا مورد استقبال هستند به همین دلیل نیز بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و در صدر انتخاب‌ها جای دارند.

 درآمد بازار کار و آینده پزشکی
 در حال حاضر پزشکی یکی از پردرآمدترین مشاغل در دنیا به حساب می‌آید و در ایران نیز جایگاه بسیار ویژه ای دارد. درآمد پزشکان با توجه به تخصصی که دریافت می‌کنند متغیر است بسیاری از پزشکان به دلیل تجربه و تخصصی که دارند ممکن است ماهانه بیش از صد میلیون تومان درامد داشته باشند و در پزشکان عمومی این مبلغ معمولاً بیشتر از ۵ میلیون تومان گزارش شده است. آنچه در اینجا اهمیت دارد تخصص است که تعیین می‌کند هر پزشک چه آینده‌ای داشته باشد و چه میزان درآمد در روز کسب کند.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی