۵ نکته برای رفع نگرش منفی در کار

نوشته شده توسط

باجاب

۵ نکته برای رفع نگرش منفی در کار

هنگامی که مشکلی را در کار متوجه می شوید چه کاری انجام می دهید؟ به همکارانتان شکایت می‌کنید یا تلاش می کنید برای رفع آن مشکل کاری انجام دهید؟ اگر همه فقط ناله کنند در نهایت با ناله کردن هیچ چیزی حل نخواهد شد. فراموش نکنید که فضای منفی باعث سرایت به دیگران می شود. یک نفر در محیط کار به دیگری شکایت می کند و او نیز با کس دیگری و به همین ترتیب یک نگرش منفی و شکایت در فضای کار گسترش می یابد. به زودی، نگرش منفی یک شخص به پنج و بعد ۱۰ نفر دیگر پخش خواهد شد.

همان  طور که در مثال فوق مشخص است نگرش منفی در محیط کار مثل آتش‌سوزی در انبار کاه، بسیار سریع گسترش می یابد. پس از مدت کوتاهی، همه مشغول بحث درباره مشکلات می شوند و نه تنها مشکلی حل نمی شود بلکه تقریبا هیچ کاری نیز انجام نمی دهند. در نهایت بهره‌وری کاهش خواهد یافت.

استخدام نقشه کش در تبریز

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام نقشه کش در تبریز

چرا باید نگرش منفی خود را رفع کنید؟

تعجبی ندارد که رؤسا از کارگرانی که همیشه ناله می کنند، خوششان نمی آید. اگر به عنوان شخص منفی بافی در محیط کار شناخته شوید، احتمالا رؤسا شما را در انتهای لیست کارمندان مورد علاقه خود قرار خواهند داد. اما سوالی که پیش می آید این است که، در زمانی که چیزی را می بینید که فکر می کنید نباید باشد، چه کاری باید انجام دهید؟ آیا بهترین کار، سکوت است تا مانع گسترش فضای منفی در محیط کار شوید؟ یا باید چیزی بگویید؟

تنها زمانی مشکلی حل خواهد شد که توجه کافی به آن شود اما اگر شما برنامه‌ای مناسب برای حل آن ندارید بهتر است که افکارتان را نزد خودتان نگه دارید. پس اگر  می دانید به جای شاکی، به عنوان حلال مشکل شناخته خواهید شد، شروع به عنوان مشکل نمایید. اگر بتوانید این کار را به درستی انجام دهید باعث تغییر مثبتی در محیط کار خواهید شد که باعث بهبود زیادی در محیط کار شما خواهد شد. با این کار به جای اینکه هر روز بیشتر از روز قبل خشمگین تر و ناراحت تر شوید، احتمالا توسط رؤسا و دیگر همکاران مورد قدردانی قرار خواهید گرفت. در ادامه پنج  کاری که با کمک آن می توانید نگرش منفی خود را کم و حتی حذف نمایید، ارائه می شود.

 

۱. در صدد اصلاح چیزی که شکسته نشده، نباشید.

گاهی مشکلاتی به نظرمان می رسد که واقعا وجود ندارند. مثلا، ممکن است شما نحوه انجام کاری را در محل کارتان دوست نداشته باشید و حتی ممکن است راه حل بهتری در ذهن برای انجام آن کار داشته باشید، اما همیشه به خاطر داشته باشید که ممکن است در حال اشتباه باشید و آن راه حل بهتری نباشد. قبل از اینکه واکنش نشان دهید صبر کنید  و خوب به آن فکر کنید. صراحتا از خودتان سوال کنید که آیا شما راه حل بهتری دارید یا این فقط روش دیگری برای انجام آن کار  است.

 

۲. شکایت خود را از راه مناسبی ارائه دهید.

اگر صرفا شروع به صحبت و شکایت به همکاران خود کنید در واقع فقط در حال مسموم کردن فضا هستید. اگر به آنچه در بالا اشاره شد، دقت کرده باشید، متوجه خواهید شد که این دقیقا همان کاری است که باید از آن اجتناب کنید. سازمان خود را در نظر بگیرد و ببنید که  چه کسی فرد مناسب برای صحبت درباره نگرانی ها و نقطه نظراتتان است. باید کسی را انتخاب کنید که پذیرای ایده‌های شما باشد، اما فراموش نکنید که آن شخص نباید رئیس یا مسول بالاتر شما باشد.

 

۳. فقط انتقاد سازنده انجام دهید.

همه می‌توانند شکایت کنند. اگر می‌خواهید بیشتر از این کاری انجام دهید و باعث تغییر مثبتی بر محیط کارتان شوید باید ایده‌هایی برای حل مشکلات آزار دهنده داشته باشید. پیش از ارائه ی شکایت خود، ابتدا بررسی و تحقیق نمایید تا بتوانید راه‌حل‌های ممکن را پیدا کنید. سپس از مهارت‌های تفکر انتقادی برای ارزیابی هر یک از راه حل های خود استفاده کنید و در نهایت تصمیم بگیرید که کدام بهترین نتیجه را در بر خواهد داشت.

 

۴. شروع کنید.

آماده شوید که شروع به کار کنید و دست‌های خود را کثیف نمایید. اگر مشکلی را مطرح و لیستی از راه‌حل‌های را ارائه می‌دهید، آماده نیز باشید تا در صورت نیاز، آنها را به مرحله ی اجرا برسانید. با این کار رییس تان متوجه سهمی که شما در ایجاد اصلاحاتی که به نفع شرکت است، خواهد شد.

 

۵. آگاه باشید که چه زمانی باید تسلیم شوید.

چیزی که شما آن را به عنوان یک مسئله ی مهم در نظر می گیرید، ممکن است در نگاه شخص دیگری کم رنگ تر باشد. اگر مشکل موضوع آزار دهنده ای باشد ممکن است مجبور شوید که شغل دیگری پیدا کنید و به دنبال کار دیگری بگردید و در این شرایط احتمالا نمی توانید صرفا با تغییر ذهنیت خود، آن مشکل را رفع نمایید.

اگر مشکل حادی همچون مسائل غیر قانونی یا غیر اخلاقی است احتمالا مجبور به شکایت به روسای خود خواهید شد. در واقع این کار ریسک بالایی دارد و حتی می‌تواند به شغلتان آسیب برساند اما در این شرایط باید از خود بپرسید که، در صورت عدم رفع آن، آیا می توانید با وجدان خود کنار بیایید.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی