۱۱ افسانه درباره انتخاب شغل

نوشته شده توسط

باجاب

۱۱ افسانه درباره انتخاب شغل

آیا فکر می‌کنید همه چیز را در مورد انتخاب شغل می‌دانید؟ بسیاری از افراد بر این باورند که آنها همه چیز را درباره نحوه این انتخاب می دانند، اما معمولا مجبور به انتخاب شغلی می شوند که برای آنها رضایت بخش نیست. زیرا آن تصورات و دانستنی ها در واقع افسانه ای بیش نیستند. بله، آنها آنچه را که فکر می کنند درباره این انتخاب می دانند، صحیح نیستند! اگر می‌خواهید مشغول کاری شوید، باید ابتدا بدانید که چگونه یک شغل را انتخاب کنید. در این مقاله ۱۱ افسانه در این زمینه بررسی می شود و با حذف آن از ذهن شما تلاش می شود که بفهمید چطور فرایند انتخاب شغل را به درستی انجام دهید.

استخدام بیرجند

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام بیرجند

۱. انتخاب شغل ساده است.

این باور کاملا اشتباه است. انتخاب شغل اصلا ساده نیست و باید در این فرآیند پیچیده زمان و توجه صرف شود. اولین گام در این مسیر خودشناسی است و  باید درباره خودتان، از جمله مهارت‌ها، علایق، ارزش‌های کاری و تیپ شخصیتی خود تحقیق کنید. در دومین گام، باید درباره شغل مد نظر خود اطلاعات کسب کنید. انجام این دو مرحله باعث می شود که آگاهانه تصمیم بگیرید که کدام شغل برای شما مناسب است.

 

۲. مشاور حرفه‌ای می‌تواند به شما بگوید که کدام شغل را انتخاب کنید.

مشاور حرفه‌ای یا متخصص ارتقاء شغلی نمی‌تواند به شما بگوید کدام شغل را انتخاب کنید. در واقع آنها صرفا می توانند در مسیر خودشناسی به  به شما کمک کنند و پس از آن، با کسب این اطلاعات، شغل مناسب شما را معرفی نمایند. شما باید تمرینات و وظایفی که مشاور حرفه ای به شما می دهد را انجام دهید و  و پس از بررسی تمام چیزهایی که در این مسیر یاد گرفته اید، تصمیم نهایی را بگیرید. یک مشاور حرفه ای پس از انتخاب یک شغل می تواند به شما اطلاعات لازم برای رسیدن به اهداف شغل مربوطه را ارائه کند و در هر مرحله می تواند به شما درباره اینکه چطور می توانید به جستوجوی شرایط بهتر شغلی بروید، کمک کند.

 

۳. شما نمی‌توانید زندگی همراه با سرگرمی های خود داشته باشید.

چه کسی می‌گوید نمی شود؟ در زمان انتخاب شغل، با انتخاب شغل هایی که بسیار به کارهایی که در زمان آزاد انجام می دهید و از آن لدت می برید، به این هدف برسید. درست مانند شغل، باید در زمینه ی مشابهت شغل مربوطه با علایقتان، نیز تحقیق کافی را انجام دهید. در واقع فاصله زیادی بین انجام کاری برای سرگرمی یا صرفا داشتن پول برای امرار معاش، وجود دارد. فراموش نکنید که شغل زمان زیادی را از شما می گیرد.

 

۴. اگر به شغلی که عاشق آن هستید را پیدا نکنید، نمی توانید به شادی برسید.

احتمالا بسیار شنیدید که باید عاشق شغلتان باشید تا به رضایت برسید. اما این حقیقت ندارد! این که آنچه را که انجام می دهید باید دوست داشته باشید مهم است، اما شما مجبور نیستید عاشق شغلتان باشید. البته اگر بتوانید علایقتان را با کارتان عجین کنید انرژی بیشتری در انجام امورتان خواهید داشت. شما باید تلاش زیادی نمایید برای پیدا کردن شغلی که بیشترین شباهت با مهارت‌ها، علایق و شخصیت  شما دارد.

 

۵. باید بر لیست "بهترین شغل" تاکید کنید.

هر ساله، به ویژه در طول دوره های مهم زندگیهمچون در ابتدای دهه جدید، مقالات و کتاب‌های بسیاری با محتوایی شامل پیش بینی  "متخصصان" درباره "مشاغل داغ" منتشر می شوند، اما این لیست ها نباید شما را مبجور به انتخاب خاصی نماید. این در حالی است که حتی پیش‌بینی‌های با داده های دقیق، ممکن است محقق نشوند و ممکن است چیزی که امسال پر تقاضا و داغ است چند سال دیگر این چنین نباشد.

 

۶. به دست آوردن پول زیاد شما را شاد خواهد کرد.

با اینکه میزان درآمد مهم است، اما نباید به عنوان تنها عامل در زمان انتخاب شغل مورد توجه قرار گیرد. بر اساس نتایج بررسی‌های مختلف انجام شده، پول لزوما منجر به رضایت شغلی نمی‌شود. برای بسیاری از مردم لذت بردن از نوع کاری که انجام می‌دهند، بسیار مهم‌تر از میزان در آمد است. بنابراین شما در زمان بررسی شغل مورد نظر خود، میزان درآمد را با عوامل دیگر در نظر بگیرید. هر چند که هر شغلی باید حداقل شامل میزانی از در آمد باشد که بتوانید قبوض و هزینه ها زندگی خود را پرداخت کنید.

 

۷. پس از انتخاب یک شغل، باید تا آخر عمر آن را انجام دهید.

این نیز درست نیست. به دلایل مختلفی ممکن است شما بخواهید شغلتان را عوض کنید، در غیراینصورت ادامه دادن با آن شغل می تواند باعث رنجش شما شود. در نظر داشته باشید که افراد زیادی در طول عمر خود چندین بار شغلشان را عوض می کنند.

 

۸. با تغییر شغلتان، مهارت‌هایی که کسب کردید از بین می رود.

این که چند بار شغلتان را عوض می کنید، موضوع مهمی نیست و این کار باعث از بین رفتن مهارت‌های شما نخواهد شد. شما می‌توانید از بسیاری از مهارت های کسب کرده تان، در مشاغل مختلف دیگری استفاده نمایید. البته ممکن است دقیقا به روش پیشین از آنها استفاده نکنید اما واضح است که مهارت ها در وجود شما هستند و از بین نخواهند رفت.

 

۹.  شغلی که برای بهترین دوست شما مناسب است، برای شما هم همین طور خواهد بود

یکی از نزدیکان شما ممکن است شغل بسیار خوبی داشته باشد در این زمان ممکن است فکر کنید که " اگر برای او خوب است، برای من خوب است.". هرگز فراموش نکنید که حتی اگر آن شخص نقاط مشترک زیادی با شما داشته باشد اما ممکن است  شما از انجام آن کار لذت نبرید. با دقت آن کار را بررسی کنید و هر کاری که لازم است را انجام دهید تا از انتخاب خود مطمئن شوید.

 

۱۰. تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب شغل است پس از آن همه چیز در جای خود قرار خواهند گرفت.

انتخاب شغل شروع خوبی است، اما این پایان ماجرا نیست و باید کارهای زیادی را انجام دهید. برنامه شغلی، یک نقشه راه است که از انتخاب شغل تا رسیدن به اهداف بلند مدت را در بر می گیرد.

 

۱۱.  تا زمانی که کاری را شروع نکنید، نمی توانید چیزی درباره آن بفهمید.

در واقع بهتر است که گفته شود، نمی توان قبل از انجام کارِی، همه چیز را درباره آن دانست اما می‌توانید به اندازه کافی درباره آن یاد بگیرید تا به این نتیجه برسید که آن کار برای شما مناسب است یا نه. راه‌های زیادی برای آموحتن در مورد مشاغل مختلف وجود دارد از جمله می توان به بررسی منابع منتشر شده یا انجام مصاحبه‌ها، اشاره کرد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی