آشنایی با شغل پزشکی

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل پزشکی

پزشک به کسی گفته می شود که در صورت بروز بیماری , آسیب دیدگی در اشخاص از طریق علوم پزشکی مانند آناتومی , فیزیولوژی و.. سلامت افراد را به آن ها بازگرداند.پزشک می تواند در بیمارستان ها با مجموعه ای از کادر درمان به طبابت بپردازد و یا در مطب خود به صورت شخصی کار مداوای افراد بیمار را انجام دهد و در صورت لزوم آن ها را به بیمارستان ارجاع دهد.پزشک همچنین از طریق ارائه خدمات جهت پیشگیری از برور بیماری ها می تواند به مردم کمک کند.در صورتی که علاقه مند به رشته پزشکی هستید و تمایل دارید تا آن را به عنوان حرفه خود در دانشگاه برگزینید ما به شما خواندن این مقاله را توصیه می کنیم تا با شرحی از وظایف و مهارت و دانش و دشواری های این شغل آشنا شوید.

بازارکار رشته پزشکی

یک پزشک می تواند در بیمارستان ها و درمانگاه های دولتی و یا حتی خصوصی مشغول به کار شود و در آن جا به کار درمان بپردازد.مراکز بهداشتی سرایر کشور از جمله مکان های دیگری است که نیازمند به حضور یک پزشک هستند.این مراکز درمانی و بهداشتی می توانند در روستاهای دورافتاده و یا شهرهای بزرگ و نزدیک باشند.اما اغلب روستاها از داشتن پزشک های حاذق جهت درمان و تشخیص بیماری های خود محروم هستند.تدریس در دانشگاه ها و مراکز عالی  از زمینه های شغلی دیگر یک پزشک است که می تواند در کنار تدریس به انجام تحقیقات علمی بپردازد و از دانشجویان پزشکی نیز در راستای تحقیق خود کمک بگیرد.از طرفی یک پزشک می تواند مطب شخصی خود را دایر کند و بیماران را ویزیت کند .از طرفی اگر به آگهی های استخدام دقت کرده باشید  سازمان های دولتی مانند انتقال خون و.. نیز  نیازمند استخدام پزشک هستند.امروزه رشته پزشکی نسبت به سایر رشته ها از  بازار کار و درآمد خوبی برخوردار است .درآمد یک پزشک با توجه به محل خدمت و نوع رشته ایی که درآن تخصص دارد می تواند متفاوت باشد.در یک آمار متوسط حقوق یک پزشک عمومی نزدیک به سه میلیون برآورد شده است اما در مورد پزشکان متخصص آمار دقیقی در دست نیست اما بدون شک میزان دریافتی قابل قبولی دارند.

دانش لازم برای رشته پزشکی

افرادی که دانش آموخته رشته پزشکی در دانشگاه هستند می توانند در این زمینه فعالیت کنند. البته در صورت تمایل می توانند با گذراندن دوره در مقاطع بالاتر در یکی از رشته های زیر مدرک تخصصی دریافت کنند. جراحی کلیه و مجاری ادراری , بیماری های پوست , جراحی مغز و اعصاب , بیماری های قلب و عروق , رادیولوژی , زنان و زایمان , بیماری های عفونی , بیماری های داخلی , روانپزشکی ,  گوش، گلو، بینی و جراحی سر و گردن , ارتوپدی و....

مشاغل پزشکی

 وظایف یک پزشک

اولین وظیفه یک پزشک کمک به حفظ سلامت افراد است و در صورت بروز بیماری کمک برای رفع آن است. داشتن احساس مسئولیت در قبال بیمار از جمله وظایف اخلاقی یک پزشک حاذق است. پیگیری وضعیت بیمار و دادن مشاوره های لازم از جمله مواردی است که یک پزشک باید در انجام آن کوشا باشد. فردی که شغل پزشکی را برای خود انتخاب می کند باید آگاه باشد که انجام یک سری از وظایف اخلاقی از جمله مواردی است که او را در رسیدن به موفقیت کمک خواهد کرد. به عنوان مثال رازدار بودن پزشک یک مساله بسیار مهم در بحث درمان است. شاید برخی از افراد تمایل نداشته باشند تا از نوع و شدت بیماری آن ها فرد دیگری مطلع باشد. روش های درمانی پیشنهادی توسط پزشک باید کاملا بررسی شوند و در صورت وجود عوارضبه صورت صادقانه با بیمار در میان گذاشته شود تا فرد بیمار بتواند به صورت آزادانه ادامه درمان را انتخاب کند. امروزه با توجه به این که علم در هر لحظه در حال تغییر است و دائما روش ها و تجهیزات جدیدی را در تمام علوم به ویژه در علم پزشکی به دنیا عرضه می کند از دیگر وظایف پزشک به روز کردن خود با علوم جدید و تجهیزات جدید پزشکی است.

مهارت های یک پزشک

از مهارت های اولیه یک پزشک مهارت شنیداری است.یک پزشک باید بتواند به خوبی به شرح حال بیمار گوش کند. گاهی ممکن است یک بیمار در اثر درد و یا خستگی از جملات مناسبی برای شرح حال خود استفاده نکند پزشک باید با آرامش او را به مسیر یک گفتگوی درست بکشد تابتواند روش درمانی مناسب را اعمال کند. مهارت انجام معاینه های صحیح بیماران از جمله مهارت های کلیدی یک پزشک است. در شرایط بحرانی امکان معاینه های طولانی مدت وجود ندارد یک پزشک باید بتواند با معاینه سریعدر مورد نحوه درمان تصمیم گیری کند.

از مهارت های دیگر پزشک حفظ خونسردی در برخورد با افرادی است که ممکن است بیماری های لاعلاجی داشته باشند.یک پزشک باید با آرامش با فرد بیمار صحبت کند و اطلاعات لازم را درباره بیماری به آن ها بدهد و درباره ی روش های درمانی موجود نیز صحبت کند.دادن امید به بیماران از مهمترین وظایف یک پزشک است. در صورتی که یک پزشک مسئولیت مدیریت یک بخشی از بیمارستان و یا درمانگاه را برعهده دارد باید دارای مهارت های مدیریتی نیز باشد. از طرفی باید یک پزشک بتواند در  تعداد جلسات کم بیمار را مداوا کند و نیازی به حضور چندباره بیمار نباشد.

مهارت های پزشک

ویژگی های فردی یک پزشک

کسی شغل پزشکی را انتخاب می کند باید در وهله ی اول بسیار دلسوز و مهربان باشد تا بتواند با بیمار همدردی کند و شرایط او را درک کند .یک پزشک باید ذاتا علاقه به نوع دوستی  و کمک به مردم داشته باشد.یک پزشک باید تحمل فشار کاری بالا را داشته باشد زیرا ممکن است در برخی شرایط تا ساعات طولانی در مطب مشغول ویزیت باشد و یا در بیمارستان مشغول جراحی باشد.افراد پر استرس برای انتخاب رشته پزشکی توصیه نمی شوند زیرا از ویژگی های یک پزشک خوب حفظ آرامش در بحرانی ترین شرایط ممکن است.علاقه به یادگیری و تلاش برای به روز کردن اطلاعات از جمله ویژگی هایی است که یک پزشک برای رسیدن به موفقیت به آن نیاز دارد.

دشواری های رشته پزشکی

پزشکان درکنار داشتن درآمد بالا با مشکلات زیادی نیز روبرو می شوند.گذراندن واحدهای درسی سنگین و سال های طولانی تحصیل باعث می شود تا آن ها بیشتر عمر خود را در حال مطالعه و تحصیل باشند .از طرفی پزشکان در بسیاری از موارد با افراد در شرایطی بحرانی برخورد می کنند که شرایط روحی مناسبی ندارند و نمی توانند رفتار مناسبی ازخود نشان دهند حتی گاهی کار به تهدید و فریاد می کشد که پزشکان باید صبر و حوصله شرایط آن ها را درک کنند.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی