۱۱ نکته برای موفقیت شغلی

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

۱۱ نکته برای موفقیت شغلی

موفقیت شغلی چیست؟ جواب این سوال، بستگی به شخصی که سوال می پرسد، دارد. هر شخصی به گونه ای متفاوت آن را تعریف می نماید. چیزی که بین همه مشترک است، در واقع مدت زمانی که در سرکار سپری می کنیم حداقل شبیه کاری باشد که معمولا در طول روز انجام می دهیم. زندگی یا خیلی طولانی یا خیلی کوتاه است، تا زمانی را صرف مشاغلی که از آن نفرت داریم، نماییم. ما همچنین دوست داریم به جای استرس شغلی، از سوی کافرمایان و همکاران مورد قدر دانی قرار بگیریم. در اینجا ۱۱ نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا در راه رسیدن به یک شغل موفق گام بر دارید. بقیه به شما بستگی دارد

۱. شغل خود را انتخاب کنید

پیش از اینکه تصمیم به شروع هر شغلی بگیرید، از خودتان این سوال را بپرسید: آیا می‌توانم خودم را تمام طول روز برای سال‌ها، در آن شغل ببینم؟ زمانی که یک شغل را انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که با شخصیت، علایق، قابلیت‌ها، و ارزش‌های شما همخوانی دارد. با انجام ارزیابی کامل درباره خودتان، تا هر میزان می توانید در مورد خودتان یاد بگیرید. در مورد شغلی که در نظر دارید درباره وظایف شغلی، صلاحیت، درآمد و چشم انداز شغلی تحقیق کنید.

استخدام برنامه نویس در آبادان

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام برنامه نویس در آبادان

۲. به هیچ کس اجازه ندهید به شما بگوید بهترین انتخاب برای شما چیست

 

کسانی که به شما می‌گویند: «این زمینه را انتخاب کنید زیرا فرصت‌های بسیاری در اختیار شما قرار دارد»، « شما می توانید پول زیادی کسب کنید پس مهم نیست که از شغل خود متنفر باشید» یا «من این شغل را دوست دارم و بنابراین شما هم این شغل را دوست خواهید داشت» را نادیده بگیرید. اگرچه ممکن است این جملات خوبی به نظر برسند، اما این اظهارات افسانه هایی در مورد انتخاب شغل هستند. همه ی این ها را نادیده بگیرید و یادتان باشد انتخاب شغل یک تصمیم شخصی است که به مدت چندین سال تاثیر قابل‌توجهی در زندگی شما خواهد داشت. و توجه داشته باشید که رابطه بین درآمد و رضایت شغلی بسیار ضعیف است و لزوما درآمد بالا باعث افزایش رضایت شغلی نخواهد شد.

 

۳. موفقیت خودتان را اندازه‌گیری کنید

موفقیت را چگونه تعریف می‌کنید؟ آیا به اندازه میزان حقوق دریافتی شما یا داشتن دفتری مستقل در قسمتی از اداره است؟ آیا احساسی است از زمانی که می فهمید کار بزرگی را در یک پروژه انجام دادید یا زمانی که می فهمید به کسی کمک کرده‌اید؟ شاید بعد از طی کردن  یک روز در محل کار و بازگشت به خانه در یک ساعت مناسب برای گذراندن وقت با خانواده خود، احساس موفقیت کنید. از آنجا که هر یک از ما موفقیت را به طور متفاوت اندازه‌گیری می‌کنیم، شما تنها کسی هستید که می‌تواند تصمیم بگیرد موفقیت چه معنایی برای شما دارد. رضایت شما از شغل شما به شدت به این مساله مرتبط است که آیا احساس می‌کنید که با خودتان آشنا شده‌اید، نه اینکه کسی آن را تعریف کند.

 

۴. از کمک گرفتن نترسید.

مطمئنا می دانید که همه چیز را نمی‌دانید. افرادی هستند که تجربه بیشتری نسبت به شما دارند و این تجربه کسب دانش است. برای دسترسی به تجربه و دانش آن ها، با همکارانتان کارهایی را به صورت مشترک انجام دهید. با یک مربی که می‌تواند شما را در مسیر شغلی تان هدایت کند، در ارتباط باشید. او علاوه بر توصیه به شما در مورد نحوه پیشرفت، می‌تواند در مورد شغلی که در نظر دارید یاد بگیرید، کمک کند. مفاهیم اصلی مرتبط با کار را قبل از یک مصاحبه شغلی یاد بگیرید و یاد بگیرید چگونه مشکلات را در محل کار حل کنید.

 

۵. همیشه به دیگران بگویید چه کسی به شما کمک کرده است.

ممکن است این که به دیگران بگویید چه کسی به شما کمک کرده است، ساده  به نظر برسد اما  این کار واقعا ارزشمند است. کسی  که به شما پنج دقیقه از زمان خود را می دهد و یا یک کارفرمایی را معرفی می کند، مهم است که به آن شخص اطلاع دهید که این برای شما کارساز بوده است. و زمانی که او و یا کس دیگری به کمک شما نیاز دارد، متقابلا شما نیز این لطف را در حق او انجام دهید. قانون کارما خوب را  همیشه در نظر داشته باشید.

 

۶. مسولیت اشتباهات خود  بپذیرید

هر کسی مرتکب اشتباه می‌شود. حتی اگر به سختی تلاش کند. در برخی موارد اشتباه اتفاق می‌افتد. البته، هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا از ایجاد یک اشتباه بزرگ جلوگیری کنید، اما گاهی اوقات مشکل پیش می آید. در حالی که غریزه شما ممکن است که فرار کند و پنهان شود و سعی کند که مشکل را به گردن کس دیگری بیندازد، در این شرایط، فرار از قبول مسولیت مشکل بدترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. مسولیت اشتباه را قبول کنید و راهی پیدا کنید تا آن را اصلاح کنید، یا حداقل اقدامی انجام دهید تا تاثیرات آن را کاهش دهد. که این کار باعث ترمیم اعتبار از دست رفته شما خواهد شد.

 

۷. مشوق خودتان باشید

پشتیبان خودتان باشید. اگر شما بزرگ‌ترین طرفدار خودتان نیستید، پس چه کسی بزرگترین طرفدار شما خواهد بود؟ به تمام موفقیت‌ها و ویژگی‌های مثبت خود توجه کنید و به آن‌ها افتخار کنید. منتظر کسی نباشید که به شما بگوید که "کار به خوبی انجام شده‌است! " تایید و توجه به دستاوردهایتان باعث می‌شود که شما حتی به موفقیت های بزرگ‌تری بدست آورید.

 

۸. خود را آزار ندهید.

گاه به گاه صدای آرامی در ذهنتان ایجاد خواهد شد (امیدوارم فریاد نکشید) که به اندازه کافی خوب یا باهوش نیستید. به این صدا بگو ساکت باش! متاسفانه، افراد زیادی وجود دارند که تمایل دارند شما را پایین بیاورند. اما شما این کار را برای خودتان انجام ندهید. وقتی که اشتباهی مرتکب می‌شوید، آن را رفع کنید و حرکت کنید. اگر یک مهارت را از دست داده‌اید و یا یک نقطه‌ضعف دیگر دارید، هر کاری که برای رفع آن لازم است را انجام دهید.

 

۹ . هیچ گاه احساس درماندگی و چسبیدگی نکنید

مهم نیست که چقدر مراقب انتخاب شغل "درست" هستید، روزی ممکن است بخواهید تغییری ایجاد کنید. شما ممکن است به جمع بندی از دلایلی برسید که چرا نباید دیگر این کار و شغل را انجام دهید، برسید(تغییر ترسناک است) و توجه داشته باشید که راه دیگری ندارید. این را به قلب خود بگویید: " اگر جایی که هستید را دوست ندارید، حرکت کنید. تو یک درخت نیستی."

 

۱۰. نگرش منفی را از خود دور کنید

برخی افراد تنها جنبه منفی چیزها را می‌بینند و همیشه چیزی در مورد آن پیدا می‌کنند تا شکایت کنند. شما آن شخص نباشید. نگرش منفی انرژی شما را تضعیف می‌کند. مشکلات را نادیده نگیرید، اما به جای اینکه فقط ناله کنید، به دنبال راه‌هایی بگردید که آن‌ها را رفع کنید.

 

۱۱. بیش از آنچه که صحبت کنید گوش کنید

شما می‌توانید با گوش دادن چیزهای زیادی یاد بگیرید، و اگر گوش ندهید ممکن است چیزهای زیادی را از دست بدهید. اینکه آیا رئیس شما یک پروژه را برای شما توضیح می‌دهد یا درباره آخر هفته صحبت می کند، مهم است که بفهمید او چه می‌گوید. گوش دادن دقیق از ایجاد سو تفاهم جلوگیری می‌کند و به شما در ایجاد رابطه با دیگران کمک می‌کند.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی