آشنایی با شغل مشاور

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با شغل مشاور

مشاور یکی از مشاغل خدماتی محسوب می شود که امروزه گسترش بسیار زیادی پیدا کرده است. مشاوره از خدماتی محسوب می شود که با کمترین هزینه ممکن می توان علاوه بر تاثیرگذاری بر جامعه درآمد خوبی نیز کسب نمود. مشاوره ارائه اطلاعات است با توجه به اینکه اطلاعات و ارتباطات در دوران معاصر اهمیت زیادی پیدا کرده است و حتی برخی دوران پسا صنعتی را عصر اطلاعات می‌دانند.

 سرمایه‌گذاری در این حوزه اطلاعات و ارتباطات بسیار ارزشمند است. مشاور معمولاً در زمینه‌های مختلفی که در ادامه توضیح خواهیم داد اطلاعات و تجربه های خود را در اختیار دیگران قرار می دهند. در این یادداشت به بررسی ضرورت مشاوره، انواع مشاور، کار و استخدام مشاور و همچنین آینده شغلی و درآمد مشاور خواهیم پرداخت.

استخدام مشاور و تحلیل گران مالی

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مشاور و تحلیل گران مالی


 ضرورت مشاوره
 شورا و مشورت از گذشته اهمیت بسیار زیادی داشته است و امروزه نیز گسترش بسیار چشمگیری پیدا کرده است. در گذشته مشاوره عمدتا در مسائل سیاسی و شخصی اتفاق می افتاد و چندان جایگاهی در مسائل اجتماعی و فرهنگی و حتی کاری نداشت.
اما در حال حاضر افراد برای پیشبرد کارهای خود در هر زمینه که در آن فعالیت کنند نیاز به مشاور دارند. در مسائل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و یا حتی مسائل شخصی نیاز به مشاوره و راهنمایی وجود دارد.
 مشاوران از گذشته دور جایگاه و منزلت ویژه ای داشتند و در حال حاضر نیز به دلیل تاثیرگذاری که دارند، چهره بسیار مثبتی از آنان در جامعه وجود دارد. مشاوران در حال حاضر در بالاترین سطوح در سیاست‌گذاری های کلان نقش دارند و در سطوح پایین تر نیز برای خرید در یک فروشگاه می توانید از آن‌ها تحت عنوان کارشناسان مشاور راهنمایی کسب کنید.

 انواع مشاور
 با تجه به حوزه گسترده مشاوره می‌توان بیش از ده نوع مشاور را از هم تفکیک نمود. در خصوص مشاوران مختلف و درآمد و حوزه کاری و شیوه فعالیت آنان به صورت جزئی و تخصصی در مقاله های دیگر این سایت یادداشت‌هایی را در دسترس مخاطبان قرار داده ایم در این یادداشت نیز اشاراتی کوتاه به این موارد خواهیم داشت.
 مشاور تحصیلی
 یکی از پرکاربردترین نوع مشاوره است که حتما در همه ما یک بار با مشاوران این حوزه برخورد داشته‌ایم. مشاوران تحصیلی معمولاً هنگام انتخاب گرایش های تحصیلی، انتخاب واحد های درسی، انتخاب موضوعات پژوهش، انتخاب دانشگاه ها و مدارس کمک زیادی به محصلان می‌کنند.
این مشاوران معمولا به استخدام آموزش و پرورش در می‌آیند و تحت عنوان دبیر به کار خود ادامه می‌دهند.
مشاور تحصیلی تکنیک های خاصی نیز دارد و تلاش می‌کند با بررسی سوابق تحصیلی، علاقه، آینده شغلی و همچنین محدودیت‌های افراد، آن‌ها را برای انجام بهترین انتخاب راهنمایی کند. حداقل دستمزد برای یک ساعت مشاوره تحصیلی بیش از پنجاه هزار تومان است برای برخی متخصصین در کلان شهر‌ها نیز به بیش از صد هزار تومان می‌رسد.

 مشاوره خانواده
 ازدواج یکی از تعیین کننده ترین تصمیمات انسان در طول زندگی است. بنابراین نمی‌توان اصطلاحاً بی گدار به آب زد و باید شرایط و اختلافات موجود بین زن و مرد به دقت بررسی شود. مشاوره ازدواج معمولاً از راه گفتگو با افراد و گاه نیز از طریق راه های خاصی که برای سنجش وجود دارد، میزان تفاهم و اختلاف افراد را مشخص می‌شود.
 البته مشاوره ازدواج حتما مختص قبل از ازدواج نیست. گاهی زوجین حین زندگی به مشکلاتی برخورد می کنند و برای حل کردن این مشکلات به مشاوران رجوع می‌کنند. بسیاری نیز جهت انجام امور طلاق به مشاور رجوع می‌کنند. در حال حاضر مشاوره طلاق به صورت رسمی و الزامی انجام شود
. مشاورین در این موارد جزئیات زیادی را بررسی می‌کنند خصوصا در صورتی که زوجین فرزندی داشته باشند همه تلاش مشاور پیراون حل مشکلات و توصیه به ادامه زندگی است.
 مشاور شغلی
 جهت انصراف، ادامه یا انتخاب شغل جدید انجام می شود. این مشاوران معمولاً به صورت خصوصی و با کسب مجوز، اقدام به کاریابی و مشاوره شغلی می کنند. در حال حاضر مشاوره شغلی یکی از بهترین و کارآمدترین مشاغل خدماتی به حساب می آید. دفاتر مشاوره شغلی با قابلیت های متعددی تاسیس می‌شود تا مشکلات بیکاری، مشکلات مشاغل موجود و کاریابی را به طور همزمان مورد بررسی قرار دهد.
مشاوران شغلی در حوزه‌های متعددی نیز فعالیت دارند. معمولا مشاوران اطلاعات خود در خصوص مشاغل مختلف را بروز می‌کنند و از بازار کار به صورت تخصصی آگاهی می‌یابند و از این جهت یک شغل به روز به حساب می‌آید.

مشاور املاک
 بی جهت نیست اگر بگوییم مشاور املاک پردرآمدترین شغل خدماتی حوزه مشاوره است. معاملات گران‌قیمت حوزه املاک و دریافت پورسانت، معاملات مشاوره املاک را به یک شغل پردرآمد و وسوسه برانگیز تبدیل کرده است. ورود به این شغل مستلزم کسب اعتبار و تجربه کافی است. شاید شرایط دریافت مجوز دفاتر مشاور املاک چندان پیچیده نباشد و افراد به راحتی بتوانند وارد این حوزه شوند اما موفقیت در این حوزه به هیچ وجه تصادفی و بدون برنامه ریزی به دست نخواهد آمد.
علاوه بر این موارد مشاوران بیمه، مشاوران سیاسی و اقتصادی و مشاوره در نهادهای مختلف را نیز به گروه مشاوره اضافه کنید. در حال حاضر همه حوزه ها بدون استثنا به مشاوران نیاز دارند. بسیاری از افراد به صورت رسمی و غیررسمی به مشاوره در امور گمرک، امور صادرات و واردات مشاوره در کنکور ها و آزمون ها، مشاوره برای احداث واحدهای تولیدی و خدماتی و خلاصه هر آن‌چه که در تصور بگنجد به مشاوره نیاز دارد و افرادی در آن مشغول به کار هستند. مشاوران حوزه اقتصادی بیشتر به امکان‌های اقتصادی و سود و زیان خرید و فروش کالا‌ها و پیش بینی بازار توجه دارند.
مشاور بورس و اوراق بهادار
نمونه دیگری از مشاوران موفق را نیز در بازار بورس و اوراق بهادار می‌توان یافت. این مشاوران که تخصص ویژه‌ای در حوزه کاری خود دارند در ازای معرفی سهام‌های آینده دار مبالغ زیادی را دریافت می‌کنند. مشاوران مذکور حتی توانایی مدیریت بخش زیادی از عملکرد‌های بازار را نیز بر عهده دارند هر چند خود منکر این موضوع باشند.
این مشاوران نیز به صورت رسمی و غیر رسمی فعالیت می‌کنند کافی است کمی با بازار بورس آشنا باشید تا اهمیت مسئله انتخاب سهم مناسب را دریابید. از آن‌جا که امکان سود و زیان همواره وجود دارد اغلب افراد بدون مشورت اقدام به خرید نمی‌کنند. بسیاری نیز از این فرصت استفاده می‌کنند و به طرق مختلف در ازای دریافت مبالغ قابل توجه‌ای سهامی آینده دار و سودآور را به افراد معرفی می‌کنند.

کار و استخدام مشاور
بسیاری از مشاوران به استخدام رسمی نهادها و ارگان های دولتی در می آیند. همه مدارس در همه مقاطع نیازمند مشاوران تحصیلی برای انجام امور تحصیلی و هدایت دانش آموزان هستند. در دانشگاه ها مراکز متعدد مشاوره و راهنمایی وجود دارد. مشاوره و روانشناسی در بسیاری از بیمارستان ها و کلینیک ها ضروری است. مراکز رسمی و غیررسمی حمایت از سالمندان و کودکان بی سرپرست از مشاور استفاده می کنند. نهادهایی مانند بهزیستی و بسیاری نهادهای دولتی دیگر اقدام به استخدام مشاور می‌کنند.
 در حال حاضر بیشترین تعداد استخدام مشاور متعلق به مشاوران تحصیلی و کنکور است.  این موسسات علاوه بر برای انتشار کتب و آزمون گرفتن، برنامه‌های نیز برای هدایت تحصیلی در نظر گرفته اند. که مستلزم استخدام مشاور تحصیلی در رشته های مختلف علوم انسانی، علوم تجربی، ریاضی و زبان های خارجه می باشد. این مشاوران معمولا به صورت حضوری و غیر حضوری فعالیت می‌کنند.

درآمد و بازار کار مشاوره
مشاوره فروش اطلاعات است. بنابراین کالایی که مشاور به فروش می رساند یک کالای کیفی، تجدید پذیر و بدون هزینه است به صورتی ورود به این شغل هیچ ریسکی ندارد و از این جهت یک مزیت نسبی بسیار خوب نسبت به سایر مشاغل دارد البته همواره هزینه‌هایی برای دریافت مجوز، تبلیغات و مکان مشاوره صرف می شود اما با این حال نیز مزیت زیادی دارد. حوزه کاری مشاور در سه سطح رسمی، غیر رسمی و غیر حضوری تعریف می‌شود.
 در بسیاری از موارد مشاوران به صورت مجازی و غیر حضوری اقدام به مشورت می‌کنند. سایت‌ها و موسسات زیادی وجود دارند که کار هدایت تحصیلی و مشاوره را به صورت تلفنی و یا آنلاین انجام می‌دهند. بنابراین اگر وقت کافی هم برای حضور تمام وقت نداشته باشید احتمال ورود شما به این کار وجود دارد. درآمد این مشاوران نیز بسته به کاری که انجام می‌دهند بسیار قابل توجه است.
 درآمد مشاور در برخی از مشاغل بسیار زیاد است و گاه تا چند صد میلیون در ماه مشاورین املاک درآمد داشته‌اند. مشاوران تحصیلی نیز معمولاً در دوره‌های خاصی درآمدهای زیادی به دست می‌آورند. مشاوره و روانشناسی نیز تعرفه خوبی برایش در نظر گرفته شده است. در خصوص سایر مشاغل مشاوره نیز باید امیدوار به درآمدهای بالا بود. برای مثال مشاوران حوزه سیاسی و اقتصادی به دلیل جایگاه ویژه ای که دارند درآمد بسیار زیادی کسب می‌کنند.

 درکنار همه این موارد می‌توان به مشاورانی که به استخدام دولت درآمده‌اند هم اشاره کرد. در پایین ترین سطح مشاوره که در مراکز کوچک مشغول به فعالیت هستند، در ابتدای فعالیت، حقوقی نزدیک به دو میلیون تومان در نظر گرفته می شود، که این رقم در مشاورین کلینیک ها و بیمارستان ها به بیش از چند برابر هم می رسد.
در حال حاضر درآمد معلمان مشاور در مدارس تفاوتی با سایر دبیران ندارد و به اعتقاد بسیاری شغل کم دردسری نیز محسوب می‌شود و یا مشاورین در دانشگاه‌ها علاوه بر این‌که جایگاه اجتماعی و ویژه خاصی دارند حقوقی نزدیک به چهار میلیون تومان نیز دریافت می‌کنند.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی